Rejestracja samochodu a dowód rejestracyjny

Pytanie:

"W 2005 roku kupiłem auto po wypadku na umowę, bez dowodu rejestracyjnego, tylko z zaświadczeniem z policji, że dowód został zabrany po wypadku. Złożyłem odpowiednie deklaracje w US na podstawie zaświadczenia z policji i umowy kupna sprzedaży, opłaty skarbowe uiściłem. W roku 2006 pojazd został wyremontowany, wykonano tez specjalne badania techniczne. Z pokwitowaniem z policji, badaniami technicznymi, umową kupna i opłatami skarbowymi zgłosiłem się do rejestracji w 2006 roku. Wydział komunikacji odesłał mnie z kwitkiem, bo nie ma dowodu rejestracyjnego ani zaświadczenia z drugiego końca kraju z wydziału komunikacji, że pojazd jest tam zarejestrowany. Od tej pory auto stoi. Poprzedni właściciel wyjechał do Anglii, a wydział komunikacji, gdzie auto jest zarejestrowane, nie chce udzielić mi żadnych informacji o dowodzie rejestracyjnym. W jaki sposób to auto można zarejestrować i czy w wydziale komunikacji muszę mieć już ubezpieczenie do rejestracji, aby nie było problemów?"

Odpowiedź prawnika: Rejestracja samochodu a dowód rejestracyjny

Wymogi przy rejestracji pojazdu określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis art. 72 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy stanowi, iż rejestracji dokonuje się na podstawie m.in. dowodu rejestracyjnego, jeśli pojazd był zarejestrowany. Wymóg ten nie dotyczy pojazdów czasowo wycofanych z ruchu - tu konieczne jest przedstawienie decyzji o czasowym wycofaniu z ruchu (ust. 2 pkt 5). Wreszcie w przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji.

Innych możliwości przepisy nie przewidują, dlatego odmówiono Panu rejestracji. Zaświadczenie z Policji o zabraniu dowodu rejestracyjnego nie jest wystarczające do rejestracji - w opisanej sytuacji potrzebny jest sam dowód rejestracyjny. Jak zakładany został on zatrzymany na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1a ustawy, który stanowi, iż Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Zatrzymany dokument odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Skoro zatem auto zostało naprawione, to przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego ustała, a co za tym idzie, dowód powinien być zwrócony. Zbywca powinien był zawiadomić starostę o zbyciu pojazdu (art. 78 ust. 2 pkt 1), Pan natomiast posiada umowę kupna-sprzedaży, co razem powinno wystarczyć do tego, by dowód rejestracyjny wydano Panu.

Organ rejestrujący pojazd jest zobowiązany do kontroli obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC); wynika to z art. 84. ust. 1. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 ze zm.). Przy rejestracji potrzebne więc będzie okazanie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika