Skuteczne doręczenie wezwania od Straży Miejskiej

Pytanie:

"Straż Miejska wysłała do mnie wezwanie na przesłuchanie listem poleconym, którego osobiście nie odebrałem. Odebrała go zaś prawdopodobnie moja teściowa, jednak nie zostało mi to przekazane. Czy takie doręczenie uważa się za skuteczne? Teściowa mieszka pod tym samym adresem co ja, aczkolwiek jest to budynek wielorodzinny i każda rodzina posiada odrebną własność lokali mieszkalnych. Czy w przypadku, gdyby list odebrała moja żona, stanowi to jakąkolwiek różnicę?"

Odpowiedź prawnika: Skuteczne doręczenie wezwania od Straży Miejskiej

W powyższej sytuacji zastosowanie znajdą przepisy kodeksu postępowania karnego (na mocy odesłania z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Co do zasady, pismo doręcza się adresatowi osobiście. Jednakże razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi (art. 132 par. 2 kodeksu postępowania karnego). Domownikiem jest osoba dorosła, która mieszka z adresatem w jednym mieszkaniu lub domu (ale domem nie jest budynek wielorodzinny) i jest krewnym lub powinowatym. Przy doręczeniach tak samo więc traktuje się żonę, jak teściową. Pisma doręcza się za pokwitowaniem odbioru. Odbierający potwierdza odbiór swym czytelnym podpisem zawierającym imię i nazwisko na zwrotnym pokwitowaniu, na którym doręczający potwierdza swym podpisem sposób doręczenia. Mieszkaniem, do którego należy doręczyć pismo, jest każde miejsce, w którym adresat przebywa z zamiarem dłuższego pobytu; najczęściej będzie to adres zameldowania. Jeżeli więc teściowa lub żona mieszkają w tym samym mieszkaniu co adresat, doręczenie jest skuteczne. Nie jest natomiast skuteczne doręczenie pisma teściowej mieszkającej w tym samym bloku, ale w innym mieszkaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika