Uchylenie decyzji przy wielości stron postępowania

Pytanie:

"W wyniku zakończenia postępowania administracyjnego prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych organ wydał decyzję administracyjną zezwalającą na realizację inwestycji drogowej, która stała się prawomocna i ostateczna, a której uczestnikami było 25 podmiotów - w tym osoby fizyczne i instytucje. W trakcie realizacji decyzji kilka stron postępowania - w tym gmina która jest inwestorem, a także Agencja Nieruchomości Rolnych i Parafia rzymsko-katolicka złożyło zgodny wniosek o zmianę decyzji w części dotyczącej ustalenia odszkodowania za wywłaszczony grunt, a konkretnie rezygnacji z jego wypłaty. Czy w powyższym przypadku - i co do zasady - zgodę na zmianę decyzji w części, muszą wyrazić wszyscy jej uczestnicy, czy też wyłącznie strony postępowania, które złożyły zgodny wniosek? "

Odpowiedź prawnika: Uchylenie decyzji przy wielości stron postępowania

Ostateczna decyzja organu administracji, na mocy której strona postępowania administracyjnego nabyła prawo, może być uchylona lub zmieniona w każdym czasie. Zgodnie z art. 155 k.p.a. zmiana taka wymaga jednak wyraźnej zgody strony. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy w postępowaniu brała udział więcej niż jedna strona. Co do zasady przyjmuje się, że w takim wypadku niezbędna jest zgoda wszystkich stron. „W literaturze wskazano natomiast, że organ administracji jest zobowiązany do uzyskania zgody na uchylenie lub zmianę decyzji ostatecznej w trybie art. 155 tylko tych stron, których sytuacja prawna zostanie pogorszona w następstwie działań podjętych przez organ administracji. Inne strony postępowania nie potrzebują wyrażać takiej zgody, ponieważ zmiana lub uchylenie decyzji ostatecznej pozostanie bez wpływu na ich sytuację prawną.” (T. Bińczycka-Majewska, Glosa do wyroku NSA z 6 kwietnia 1994 r., II SA 60/94, LexPolonica nr 328866 - Prok.iPr. 1996, nr 2, s. 81).

Zasadne wydaje się stwierdzenie, że w przypadku gdy wniosek o zmianę decyzji dotyczy zrzeczenia się odszkodowania wyłącznie przez strony będące wnioskodawcami, to w żaden sposób nie wpłynie to na sytuację pozostałych uczestników, a zatem – ich zgoda na zmianę decyzji nie będzie potrzebna.

Z przedstawionych w stanie faktycznym informacji nie wynika jasno, w jaki sposób została sformułowana decyzja o przyznaniu odszkodowania za wywłaszczenie. Jednakże nawet gdyby w jednym piśmie ujęto informacje o przyznaniu tego odszkodowania kilku podmiotom, to zasadne byłoby założenie, że taki jeden dokument stanowi zbiór kilku decyzji o odszkodowaniu, wydanych indywidualnie w stosunku do każdego uczestnika postępowania będącego właścicielem konkretnej wywłaszczanej nieruchomości. W konsekwencji każdy z nich byłby jedyną stroną decyzji mającej ulec zmianie, a o kilku stronach można by było mówić w przypadku, gdyby któraś z wywłaszczanych nieruchomości była współwłasnością kilku osób. W takim wypadku każdy współwłaściciel musiałby wyrazić zgodę na zmianę decyzji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika