Ustalenie treści aktu urodzenia

Pytanie:

"Jakie dane należy podać występując do sądu z wnioskiem o ustalenie treści aktu urodzenia? Jaka jest dalsza procedura po otrzymaniu postanowienia sądu?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie treści aktu urodzenia

Zgodnie z ustawą Prawo o katach stanu cywilnego (art. 32) są właściwie tylko 2 przypadki, gdy ustala się treść aktu stanu cywilnego. Jest tak jeżeli: 

  1. akt unieważniony ma być zastąpiony nowym aktem, 
  2. akt urodzenia lub akt małżeństwa nie został sporządzony i nie można go sporządzić w trybie przewidzianym w przepisach ustawy.

Treść nowego aktu ustala się w postępowaniu nieprocesowym. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 października 1963 r., sygn. akt III CR 246/63) nie jest możliwe ustalenie treści aktu urodzenia, jeżeli nie są znane dane co do osób rodziców i nie można ich określić, łatwo stąd wywnioskować, iż koniecznym będzie podanie danych rodziców osoby, której akt dotyczy. Nadto warunkiem ustalenia treści aktu urodzenia jest stwierdzenie, że zdarzenie urodzenia nastąpiło, a akt nie został sporządzony. Dowodem braku wpisu takiego aktu w księgach stanu cywilnego jest stosowne zaświadczenie kierownika urzędu stanu cywilnego. Koniecznym jest więc dostarczenie jako załącznika do wniosku w/w zaświadczenia.

Sądy są obowiązane przekazywać urzędom stanu cywilnego odpisy prawomocnych postanowień w sprawach o ustalenie treści aktu. Ustaloną treść wpisuje się do ksiąg stanu cywilnego urzędu stanu cywilnego, w którym był sporządzony, a jeżeli okaże się, że urząd ten nie jest właściwy - do ksiąg urzędu właściwego, zgodnie z zasadą właściwości miejscowej w sprawach rejestracji stanu cywilnego. Natomiast ustaloną przez sąd treść aktu urodzenia lub małżeństwa, który nie został sporządzony, wpisuje się do ksiąg urzędu stanu cywilnego miejsca urodzenia lub zawarcia małżeństwa. Treść takiego aktu wpisuje się w księdze za rok bieżący, choćby zdarzenie miało miejsce w latach ubiegłych. Akt podpisuje tylko kierownik urzędu, wpisując równocześnie stosowną adnotację w rubryce „Uwagi”.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • o 2015-07-30 21:44:39

    Trochę sarkastyczna odpowiedź kompletnie nie na temat.

  • krystyna 2014-07-04 05:28:21

    czy ustalenie aktu malzenstwa=sie odtworzeniu aktu malzenstwa. Czy wpisanie do ksiegi ustalonego aktu malzenstwa rowna sie z byciem malzonkiem?

  • ola 2014-06-17 21:19:13

    Witam serdecznie urodziłam sie pod koniec 53 roku natomiast zostałam zapisana na poczatku 54 roku, powinnam byc juz na emeryturze ponieważ mam przepracowane 39 lat, zabrakło mi pięć dni. Proszę o informację czy j\mam zlozyc do sądu pozew o sprostowanie daty urodzenia czy o uniewaznienie i ustalenie nowego? jeden prawnik mowi jedno drugi drugie,,,,,nie mam do tego juz siły....proszę o pomoc. dodam, że mam swiadków,,,,mama, siostra duzo starsza,,,chrzestna była przy porodzie i nie jest spowinowacona.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika