Eksmisja z lokalu spółdzielczego a wymeldowanie

Pytanie:

"Uzyskałem nakaz eksmisji osoby z lokalu mieszkalnego spółdzielczego - byłego małżonka. Wyrok jest już prawomocny. Jednak, gdy zgłosiłem się do urzędu miasta w celu wymeldowania w/w osoby, urzędnik nie dokonał wymeldowania ze względu na brak podstawy prawnej. Czy prawomocny nakaz eksmisji jest wystarczający do wymeldowania? Jeśli nie, co jest jeszcze potrzebne?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja z lokalu spółdzielczego a wymeldowanie

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności dowodach osobistych, przesłanką wymeldowania osoby jest opuszczenie przez nią miejsca pobytu stałego. Aby zatem doszło do opuszczenia przez określoną osobę jej miejsca pobytu, w świetle istnienia wyroku eksmisyjnego, musi zatem dojść do wykonania tego wyroku w drodze egzekucji. Wyrok eksmisyjny oznacza bowiem, że osoba, której on dotyczy, nie posiada tytułu prawnego do lokalu i winna go opróżnić i wydać w stanie wolnym wierzycielowi. Jeżeli posiada Pan prawomocny wyrok eksmisyjny dotyczący współmałżonka, to winien go Pan wykonać w drodze egzekucji, o ile lokal nie został dobrowolnie zwolniony. Egzekucja wygląda w ten sposób, że komornik sądu, w którego okręgu znajduje się lokal, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie. Komornik nie może jednak wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie. Przeprowadzając egzekucję, komornik usunie ruchomości nie będące przedmiotem egzekucji i odda je dłużnikowi, a w razie jego nieobecności pozostawi osobie dorosłej spośród jego domowników, gdyby zaś i to nie było możliwe, ustanowi dozorcę, pouczając go o obowiązkach i prawach dozorcy ustanowionego przy zajęciu ruchomości, i odda mu usunięte ruchomości na przechowanie na koszt dłużnika.

Jeżeli wyrok eksmisyjny zostanie wykonany, może Pan wraz z zaświadczeniem o wykonaniu wyroku otrzymanym od komornika złożyć wniosek we właściwym urzędzie gminy o wymeldowanie współmałżonka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika