Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

Pytanie: Nasza Spółka podpisała umowę przedwstępną sprzedaży z właścicielem terenu. Posiadamy także warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Projekt budowlany jest uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany. Posiadamy także notarialne pełnomocnictwo właściciela nieruchomości do wyłączenia terenu z produkcji rolnej. Dodam, że nieruchomość zapisana jest w ewidencji gruntów jako budowlano-przemysłowa, a plan zagospodarowania przewidywał zabudowę, a urząd miejski domaga się wyłączenia nieruchomości z produkcji rolnej. Czy jako inwestor samoistny może spółka dokonać wyłączenia działki z produkcji rolnej dysponując notarialnym pełnomocnictwem właściciela? Urząd Miasta twierdzi, że nie, gdyż decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest wydana na spółkę a właścicielem jest osoba fizyczna. Spółka ma z właścicielem podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży. Ponadto teren figuruje w ewidencji gruntów jako budowlano - przemysłowy.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Regulująca kwestię wyłączenia Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie wylicza podmiotów uprawnionych do żądania wyłączenia. Użyte w art. 11 ust. 5. sformułowanie "osoba" świadczy, iż nie ma przeszkód, aby pełnomocnik właściciela gruntu wnosił o wyłączenie. Ponadto, wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej dokonuje po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego starosta (art.5 w/w ustawy) w drodze decyzji - zatem do postępowania przed starostą zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego (kpa). W świetle brzmienia art. 28 kpa stroną w postępowaniu może być m. in. taki podmiot, który żąda dokonania czynności przez organ ze względu na swój interes prawny. Państwa Spółka może żądać od starosty (organu) wydania decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, gdyż posiada ona w tym interes prawny, na który składają się następujące czynniki:

  • Spółka dysponuje szczególnym umocowaniem od właściciela w postaci notarialnego pełnomocnictwa do żądania wyłączenia;

  • Spółka już niedługo, w ramach wykonania postanowień umowy przedwstępnej, stanie się właścicielem mającego być wyłączonym gruntu;

  • Wydanie tej decyzji niezbędne jest dla rozpoczęcia realizacji przez Spółkę planowanej inwestycji.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 1
  • 6
  • 2
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do klienta, bardzo szybka obsługa. Polecam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca, jestem zadowolony.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Ryszard Królikowski

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję ekipie e-prawnik za w pełni profesjonalną obsługę. Opinia wykonana na najwyższym poziomie. Wszystkim polecam, oszczędność czasu i pieniędzy.
  • Lukasz

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna.Warto skorzystać z usług E-PRAWNIK. Gorąco polecam potrzebującym fachowej porady
  • Tomasz

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze zrobione, wyczerpujaca opinia.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo obszerną i profesjonalną opinię, która jest poparta dużą ilośćią przepisów. Bardzo pomoże mnie w dalszym postępowaniu. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i polecam innym. Pozdrawiam wszystkich pracowników. Krystyna.
  • Kińczyk

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię,jest mi bardzo pomocna,polecam wszystkim.
  • Zofia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za tak szybkie przygotowanie opinii i pisma.Wasz zespół Prawników jest tak żetelny i odpowiedzialny. Ja was oceniam na szóstkę .Polecam wszystkim. Dziękuję,Dziękuję!!!! Pozdrawiam wszystkich Prawników.Zofia
  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane