Wystawienie zaproszenia cudzoziemcowi

Pytanie:

"Mój chłopak jest Nigeryjczykiem, który mieszka teraz w Holandii. Wiem, że aby przyjechać do Polski musi się starać o wizę. Wystąpił on o tę wizę w lipcu, niestety nie dostał jej. Chciałam spytać, kiedy teraz może on ponownie starać się o wizę. I czy są jakieś okoliczności, albo możliwość, żeby ten czas skrócić??? Czy ja mogę coś zrobić w Polsce, żeby on tę wizę w końcu dostał? Nie wiem, może zaproszenie, bądź cokolwiek, tylko gdzie je wtedy adresować?"

Odpowiedź prawnika: Wystawienie zaproszenia cudzoziemcowi

Obowiązek posiadania wizy przy wjeździe na terytorium RP dotyczy większości cudzoziemców. W analizowanym przypadku uzasadnione jest wydanie cudzoziemcowi wizy pobytowej. Jeżeli cudzoziemiec starał się już o wizę i mu jej odmówiono, ponowny wniosek wizowy może być przedstawiony nie wcześniej niż po upływie roku od dnia odmowy wydania wizy, chyba że cudzoziemiec przedstawi nowe okoliczności, które pozwolą mu wizę otrzymać (w decyzji o odmowie wydania wizy zapewne określono z jakiego powodu cudzoziemiec ten wizy nie dostał). Jedyna pomoc z Pani strony może polegać na wystosowaniu zaproszenia. Posiadanie zaproszenia przez cudzoziemca zwalnia go bowiem od obowiązku ukazania środków finansowych koniecznych w celu pobytu w naszym kraju. Wzór zaproszenia określony w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru zaproszenia i wzoru formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń (Dz. U. 2003r. nr 150 poz. 1459). Aby zaproszenie było ważne, należy umieścić je w rejestrze zaproszeń, który to rejestr prowadzi każdy wojewoda. Szczegóły dotyczące rejestrów dostępne są w urzędach wojewódzkich.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marika 2016-08-26 11:30:57

    Ja chciałam zaprosić na ślub rodzinę z Boliwii i musiałam się z tym mocno trudzić. Przepisy są niezrozumiałe dla przeciętnego Polaka... trafiłam do biura APATRIS i dzięki ich pomocy udało mi się załatwić tą sprawe, ale tyle ile ja wcześniej sobie włosów nawyrywałam... szkoda mówić.

  • monika 2013-08-31 15:55:46

    witam. pol roku temu wzielam slob z poliwijczykiem w jego kraju, a 4 mies temuurodzilam w boliwi naszego syna. teraz wraz z mezem i synem chcemy wrocic do pl. o jaka wize ma sie starac maz? akt malzenstwa juz zostal zalegalizowaqny w ambasadzie polskiej w limie. syn ma paszport polski. czy zaproszenie napisane przezemnie pomoze ?

  • monika 2012-02-08 00:35:44

    Witam,mój chłopak jest Kameruńczykiem niedługo zamierzamy wziąć ślub i chcielibyśmy zaprosić rodzinę mojego przyszłego męża z Kamerunu do Polski.Co musimy zrobić żeby rodzina mogła przyjechać na nasz ślub?Czy długo trwa procedura?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika