Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wywodzenie praw do zamieszkania od najemcy

Pytanie: Czy osoba zameldowana w mieszkaniu kwaterunkowym lub spółdzielczym i mieszkająca w nim od 30 lat, ale nie będąca głównym najemcą może wynająć dla siebie inne mieszkanie i mieszkać w nim od 1 miesiąca do 2 lat ze względów osobistych - nie tracąc jednocześnie prawa do najmu tego lokalu i zamieszkiwania w nim w przyszłości?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Na pytanie należy odpowiedzieć od końca. Po pierwsze zatem, osoba nie będąca najemcą lub członkiem spółdzielni nie posiada zasadniczo żadnych praw do lokalu poza tymi, które wywodzi od najemcy lub uprawnionego do lokalu spółdzielczego. Może to być umowa podnajmu, ale najczęściej jest to forma użyczenia związana ze stosunkami rodzinnymi. W takim przypadku prawo do zamieszkiwania w lokalu w najmniejszym stopniu nie zależy od okresu dotychczasowego zamieszkiwania ani też od tego czy zamieszkujący wynajął sobie inny lokal. Oczywiście treść umowy z najemcą lub członkiem spółdzielni (choćby ustnej) może przesądzić o tym, że wynajęcie innego lokalu będzie przesłanką do rozwiązania umowy podnajmu lub użyczenia. Wydaje się jednak, że chodzi Panu raczej o prawo do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy jak też prawo do przydziału lokalu w spółdzielni po śmierci członka spółdzielni. W obu tych przypadkach decydujący jednak jest stan faktycznego stałego zamieszkiwania w lokalu do chwili śmierci najemcy lub członka spółdzielni. Fakt zameldowania nie jest przy tym rozstrzygający. Może jedynie stanowić pomocniczy dowód w sprawie. Co więcej warunkiem wstąpienia w stosunek najmu jest także brak tytułu prawnego do innego lokalu. W tym przypadku tytuł ten istniałby w postaci prawa najmu. Na marginesie zwracam także uwagę, iż przeprowadzenie się do innego mieszkania, nawet na krótki okres (1 miesiąc) powoduje obowiązek meldunkowy - na pobyt stały lub czasowy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wywodzenie praw do zamieszkania od najemcy

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane