Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku

Pytanie:

"W zeszłym tygodniu uprawomocnił się wyrok sądu w sprawie nabycia przeze mnie spadku po moim dziadku. Dziadek zmarł 18 miesięcy temu. Chciałbym zrzec się spadku w części przypadającej na nieruchomość na rzecz osoby trzeciej tak, abym nie musiał płacić podatku od spadku. Podatek ten chętnie natomiast zapłaci osoba, na którą chcę przenieść spadek. Czy mimo, że minęło już 18 miesięcy od śmierci spadkodawcy (ale tylko tydzień od uprawomocnienia się wyroku) mam jeszcze taką możliwość? Jeśli tak, to w jakim trybie powinienem to zrobić i czy postępowanie takie faktycznie uwolni mnie od podatku? Jeśli nie mam już możliwości zrzeczenia się spadku, to czy istnieją inne sposoby aby uzyskać ten sam skutek (czyli przenieść część spadku i wynikające z niej obciążenia podatkowe na rzecz osoby trzeciej)?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku

Zrzeczenie się spadku jest niedopuszczalne. Kodeks cywilny dopuszcza tę formę w razie, gdy czyni to spadkobierca ustawowy. Może on wtedy przez umowę z przyszłym spadkodawcą (który już nie żyje) zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się spadku ma ten skutek, że (gdy nie ma testamentu) na miejsce spadkobiercy, który się zrzekł wchodzi inny z kręgu spadkobierców ustawowych, a gdy go nie ma na rzecz gminy.

Oczywiście Pan jako spadkobierca może rozporządzać majątkiem spadkowym jako jego właściciel. Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Pan też będzie zobowiązany do zapłacenia podatku. Jeśli natomiast sprzeda Pan nieruchomość lub ją daruje, to może Pan doliczyć do ceny podatek, który Pan zapłacił.

Darowizna natomiast nieruchomości powinna być bezwarunkowa. Można jednakże ustalić, że obdarowany będzie zobowiazany do zwrotu kosztów podatkowych, lecz musi to nastąpić w odrębnej umowie. Nie należy takiego zobowiązania traktować jako warunku a tym bardziej jako polecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika