Współwłasność łączna małżeńska

Pytanie:

"Zakupiłem ze wspólnych pieniędzy samochód. Faktura została wystawiona tylko na mnie i samochód jest zarejestrowany na mnie. Chcę z żoną być współwłaścicielami tego pojazdu. Jakie czynności podjąć, żeby formalnie żona została współwłaścicielem, aby uniknąć kłopotów i kosztów w razie mojej śmierci?"

Odpowiedź prawnika: Współwłasność łączna małżeńska

Przede wszystkim nie sądzę, aby dla zagwarantowania interesów żony, konieczne było przerejestrowywanie samochodu na nazwisko obojga małżonków. Zupełnie wystarczającym byłoby zgodne oświadczenie obojga małżonków, iż samochód stanowi ich wspólność majątkową, jako że został zakupiony z pieniędzy stanowiących wspólny dorobek. Oświadczenie takie może też znaleźć się w ewentualnym testamencie. Wpis w dowodzie rejestracyjnym nie stanowi bowiem niepodważalnego domniemania własności. Jeżeli jednak koniecznie chcecie Państwo przerejestrować samochód to teoretycznie można to zrobić w dwojaki sposób. Albo, posługując się wspomnianym wyżej oświadczeniem (porozumieniem) próbować złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny, twierdząc, iż samochód od początku stanowił przedmiot dorobku małżonków a dotychczasowy wpis rejestracyjny był wynikiem oczywistego błędu współmałżonka, albo poprzez dokonanie fikcyjnej czynności (darowizny, sprzedaży?), w wyniku której własność samochodu przejdzie z rzekomego majątku odrębnego męża na wspólność małżonków. W tym drugim przypadku, taka fikcyjna w istocie umowa, będzie wiązała się z obciążeniami fiskalnymi (podatek od darowizny, podatek od czynności cywilno-prawnej). Z kolei ta pierwsza umowa może być nie do strawienia przez urzędników gminnych. Pomocne w tym względzie byłoby skorzystanie z pomocy notariusza (np. stosowne porozumienia w formie aktu notarialnego lub przynajmniej z notarialnie poświadczonymi podpisami). Magia pieczęci notarialnej wpłynie na pewno pozytywnie na załatwienie sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika