Zamieszkiwanie w lokalu socjalnym a meldunek

Pytanie:

"W gminie X lokale socjalne wynajmowane są zgodnie z ustawą na czas oznaczony. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej maksymalny okres na który zawiera się umowy najmu na lokal socjalny to 3 lata (oczywiście z możliwością dalszego przedłużenia - w przypadku spełnienia kryteriów określonych w uchwale Rady). Wydział meldunkowy odmawia dokonania zameldowania na pobyt stały osób skierowanych na lokal socjalny na czas oznaczony. Osoby te niestety nie mogą wtedy ubiegać się np. o pracę, gdyż pracodawca warunkuje zatrudnienie udokumentowaniem stałego miejsca zamieszkania. Czy wydział meldunkowy ma prawo odmówić zameldowania na pobyt stały w lokalu socjalnym? "

Odpowiedź prawnika: Zamieszkiwanie w lokalu socjalnym a meldunek

Art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zawiera definicję stałego pobytu. Jest to zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Z kolei pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem (art. 7 ust. 1 ustawy).

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 maja 2001 r., sygn. akt V SA 1496/00, uznał, że pobyt stały oznacza zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego lub długotrwałego przebywania, z wolą koncentracji w danym miejscu swoich spraw życiowych, w tym założenia ośrodka osobistych i majątkowych interesów.

Z powyższego wynika, że istotny jest zamiar osoby meldującej się, oceniany z punktu widzenia kryteriów obiektywnych (uczynienie pewnego miejsca centrum spraw życiowych). Ustawa nie uzależnia rodzaju pobytu od tytułu prawnego do miejsca, w którym dana osoba zamieszkuje. Tym samym, naszym zdaniem brak podstaw do odmowy zameldowania na pobyt stały w sytuacji opisanej w pytaniu.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika