Zaniedbana nieruchomość gminna

Pytanie:

"Sądownie została ustanowiona droga konieczna o szerokości 3m i długości 25m na terenie będącym własnością Gminy. W tym przypadku terenem Gminy jest działka w centrum miasta o wymiarach 15m x 25 m. Z dwóch stron ta działka graniczy z ogrodami przydomowymi moich sąsiadów, ze strony trzeciej graniczy z drogą publiczną, a ze strony czwartej z moją nieruchomością. Cała działka porośnięta jest dziko rosnącymi krzewami, chwastami i wysoką trawą, czyli jest totalnie zaniedbana. Sąsiedzi monitują mnie, że chwasty i krzewy przenikają do ich pięknie utrzymanych ogrodów. Czy istnieje przepis prawny obligujący właściciela działki do należytego utrzymania zieleni? Np. zieleń w obrębie pasa drogowego, ponieważ z trzeciej strony działka graniczy z drogą publiczną. Kto jest za to odpowiedzialny? Ja czy Gmina? Kto ma odśnieżać chodnik w okresie zimowym? Jeżeli Gmina, to jakie konsekwencje może ona ponieść jeżeli tego nie robi i nie ma zamiaru robić? Czy np. mogę poinformować pisemnie Gminę, że ponieważ nie dba o swoja działkę, to zostałem zmuszony do koszenia trawy i odśnieżania chodnika i w związku z tym mogę domagać się zwrotu kosztów za utrzymywanie działki w należytym stanie? "

Odpowiedź prawnika: Zaniedbana nieruchomość gminna

Obowiązek właściciela do utrzymania działki we właściwym stanie wynika z art. 144 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno - gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przepis ten chroni sąsiadów przed tzw. immisjami. Przepis ten może być podstawą do nakazania właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością (a więc gminy) wykoszenia trawy i usunięcia krzaków. W przypadku braku reakcji ze strony gminy, sąsiedzi mogą wystąpić do sądu z powództwem o zaprzestanie naruszeń, np. powołując się na fakt rozprzestrzeniania się roślin na sąsiednie ogrody.

Jednak Pan jako uprawniony z tytułu służebności drogi koniecznej jest zobowiązany do podjęcia pewnych działań. Zgodnie bowiem z art. 289 § 1 kc w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej (czyli w obecnej sytuacji Pana). Tym samym na Panu ciąży obowiązek usuwania trawy i krzewów oraz odśnieżenia pasa nieruchomości przyznanego jako droga konieczna.

Z kolei art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości). Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Tym samym odśnieżanie chodnika biegnącego wzdłuż nieruchomości należącej do gminy należy do gminy. Niewykonanie obowiązku odśnieżenia chodnika może skutkować wymierzeniem kary grzywny.

Reasumując należy stwierdzić, że utrzymania pasa drogi koniecznej co do zasady należy do Pana (o ile nie ma w tym zakresie osobnego porozumienia z gminą). Nie ma Pan jednak obowiązku dbania całą nieruchomość gminy. Nie ma Pan również obowiązku odśnieżania chodnika wzdłuż nieruchomości gminnej.

Z przedstawionego stanu nie wynika czy podjął się Pan wykoszenia trawy z całej nieruchomości czy też odśnieżenia chodnika, do których zobowiązana była gmina. Jeśli już Pan poczynił w tym kierunku jakieś działania, należy rozważyć czy poprzez swoje działania nie podjął się Pan prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia. 

Osoba prowadząca cudze sprawy bez zlecenia może co do zasady domagać się zwrotu poniesionych przez siebie kosztów. Jeśli nie podjął Pan jednak żadnych działań to o braku odśnieżania chodnika proponujemy poinformować organy Policji a w kwestii usuwania traw i krzewów proponujemy złożyć powództwo o którym wspominaliśmy powyżej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika