Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

Pytanie: Jeśli wniosek o zmianę nazwiska dotyczy matki i dziecka urodzonego w 2 lata po rozwodzie, a dziecko zostało uznane przez ojca i nosi jego nazwisko, czy wymagana jest zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, a ojcostwo zostało ustalone przez uznanie dziecka, dziecko nosi nazwisko ojca, chyba że ten za zgodą osób, których zgoda jest potrzebna do ważności uznania - czyli w tym przypadku matki, złożył przy uznaniu dziecka oświadczenie, że nosić ono będzie nazwisko matki; jeżeli w chwili uznania dziecko ukończyło już trzynasty rok życia, potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście (art. 89 § 1 kro). Kodeks nie przewiduje zatem możliwości nadania dziecku podwójnego nazwiska. Możliwa jest natomiast późniejsza zmiana nazwiska małoletniego dziecka, która następuje w razie zmiany nazwiska obojga rodziców, lub jednego z nich - za zgodą drugiego. Zmiana nazwiska może nastąpić także później, po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko na jego wniosek. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga pisemnej zgody drugiego z nich. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda (na piśmie). Jeżeli osoba wnosząca podanie zawarła kolejny związek małżeński, musi dołączyć do wniosku akt ślubu z poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, bądź akt zgonu małżonka.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

  • lidia 2015-05-12 18:23:39

    Re: Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

    witam,po rozwodzie wróciłam do nazwiska panieńskiego,i również chciałabym zmienic nazwisko mojemu dziecku na moje,ojciec dziecka ma ograniczoną władzę rodzicielska,jemu pozostały kwestie do współdecydowania o sprawach związanych z procesem wychowania i edukacji.czy w takim przypadku ojciec dziecka musi wyrazić na to zgodę?moje rozumowanieograniczenie władzy rodzicielskiej,to znaczy że nie ma on pełnej zdolnosci do czynnosci prawnych,a tym samym chyba nie jest potrzebna jego zgoda,czy tak?

  • Ala 2011-12-11 18:19:01

    Re: Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

    Witam Serdecznie.mam pytanie wzgledem tego ze jestem po rozprawie rzwodowej,czekam tylko na uprawomocnienie sie wyroku i chcialabym powrocic do swojego panienskiego nazwiska,wyrok byl z winy meza,zostal takze pozbawiony praw rodzicielskich i zastanawiam sie takze nad zmiana nazwiska syna czy nie strace przez to alimentow ktore otrzymuje z funduszu alimentacyjnego czy dalej bede miala mozliwosc pobierania alimentow jesli dziecko przyjmnie moje nazwisko,prosze pomozcie bo nie wiem co zrobic aby bylo dobrze dla dziecka..

  • B 2010-12-04 21:08:10

    Re: Zmiana nazwiskai dziecka po rozwodzie

    Witam ma pytanie.Urodziłam córkę nie będą jeszcze mężatką, mąż uznał ją za swoją i w akcie urodzenia córka ma jego nazwisko i jest jego córką(faktycznie nie była jego córką). w tym roku rozwiodłam się i wróciłam do ojca mojej córki. Chciałabym, żeby teraz moja córka nosiła nazwisko swojego prawdziwego ojca. mój były mąż został pozbawiony praw do córki ale co z nazwiskiem?

  • monikam 2010-04-24 06:31:33

    Re: Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

    dziendobry mam pytanie jezeli moj moz niejest ojcem biologicznym mojej córki ale odkond dziecko sie urodzilo to nosi jego nazwisko to czy potrzebuje zgody meze o zmiane nazwiska poniewaz bedziemy sie rozwodzic i moz twierdzi caly czas ze i ta nie przyslugujom i alimenty na dziecko bo to niejest jego prosze o odpowiedz

  • aga 2009-11-10 22:35:46

    Re: Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

    witam serdecznie. Mam pytanie odnosnie zmiany nazwiska swojego i dziecka na nazwisko panienskie.Jestem po rozwodzie 4 lata ojciec dziecka nie utrzymuje zadnego kontaktu z dzieckiem, placi tylko alimenty.Nie jest tez pozbawiony praw, ani nie ma ich ograniczonych. Czy potrzebuje zgode ojca na zmiane nazwiska? Jak zmiana wlpywa na przyszlosc pod katem prawa. interesuje mnie rowniez czy po przysposobieniu pelnoprawnym syna przez przyszlego meza ma wplyw na alimenty placone przez ojca biologicznego? Serdecznie prosze o odp z gory serdecznie dziekuje


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 6
  • 6
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane