Kabel linii telefonicznej

Pytanie:

"Kabel linii telefonicznej nad wjazdem do posesji. Nad bramą wjazdową do posesji na której prowadzę działalność gospodarczą przechodzi kabel linii telefonicznej na wysokości ok. 3m co bardzo utrudnia wjazd samochodów ciężarowych. Pomimo licznych interwencji w telekomunikacji sprawa pozostaje bez echa. Czy istnieją przepisy które to regulują i jakie? Gdzie poza telekomunikacją mogę interweniować?"

Odpowiedź prawnika: Kabel linii telefonicznej

Kwestię odległości linii telekomunikacyjnych od powierzchni gruntu regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisem § 7 niniejszego rozporządzenia odległości linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym nie powinny być mniejsze niż:

  1. 3,5 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego
  2. 4 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprane oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych; 
  3. 3 m - dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego; 
  4. 4,5 m - dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego. 

Zgodnie z tym rozporządzeniem, odległość linii telekomunikacyjnych od powierzchni ziemi winna być nie mniejsza niż 4,5 m.

Jak wskazuje dalej rozporządzenie, do postępowań w sprawie istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stosuje się przepisy, na podstawie których wydana została decyzja o pozwoleniu na budowę lub decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego.

Jak z kolei wskazuje przepis art. 93 pkt 6 ustawy prawo budowlane, kto wykonuje roboty budowlane w sposób odbiegający od ustaleń i warunków określonych w przepisach, pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę bądź w zgłoszeniu budowy lub rozbiórki, bądź istotnie odbiegający od zatwierdzonego projektu, podlega karze grzywny. Orzekanie następuje na podstawie przepisów Kodeksu w sprawach o wykroczenia.

Naszym zdaniem, należy wystosować do właściwego oddziału telekomunikacji pismo ze wskazaniem w/w postanowień rozporządzenia. Należy w piśmie poinformować także o możliwości wytoczenia powództwa cywilnego (negatoryjnego - o inne naruszenie prawa do własności niż pozbawienie władztwa nad nieruchomością) i na tej podstawie żądać usunięcia niezgodności z prawem w zakresie usytuowania linii telekomunikacyjnych. Nie jest także wykluczona interwencja w Inspekcji Nadzoru Budowlanego w związku z naruszeniem przez operatora telekomunikacyjnego przepisów o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika