Kierownik GOPS a działalność gospodarcza

Pytanie:

"Czy kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej może prowadzić działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Kierownik GOPS a działalność gospodarcza

Osoba zajmująca stanowisko kierownicze w jednostce organizacyjnej gminy podlega postanowieniom Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Art. 2 Ustawy obejmuje wyraźnie zakresem obowiązywania tego aktu m.in. wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Art. 4 Ustawy przewiduje, że osoby te w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji nie mogą:

  • być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego;

  • być zatrudnione lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność;

  • być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych;

  • być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą;

  • posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 % akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10 % kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek;

  • prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności; nie dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

Z powyższego wynika zatem jednoznacznie, że kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej nie może prowadzić działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.

Mniejszy nieco rygoryzm dotyka pracowników samorządowych, którzy nie pełnią w samorządzie funkcji kierowniczych. Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje bowiem, że pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć tożsamych, pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Może to dotyczyć również prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa nie wprowadza bowiem absolutnego zakazu prowadzenia takiej działalności, lecz obliguje pracownika do złożenia oświadczenia o prowadzeniu takiej działalności (art. 18a Ustawy). W razie naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z zakazów, o których mowa w ust. 1, pracodawca samorządowy niezwłocznie rozwiązuje bez wypowiedzenia stosunek pracy z takim pracownikiem w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołuje go ze stanowiska.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika