Opłata za złomowanie pojazdu

Pytanie:

"Od początku roku wprowadzono opłatę obowiązkową za złomowanie samochodu. Jakie uprawnienia daje ta opłata? Czy to oznacza, że osoba, która uiściła tą opłatę ma prawo złomować swój samochód już bez opłat? Czy jest to tylko kolejny podatek, który nie daje żadnych korzyści płacącemu?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za złomowanie pojazdu

Według ustawy recyklingowej osoba, która sprowadziła z UE samochód, musi odprowadzać opłatę recyklingową, gdyż dokonała tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wynika to z art. 14 ust. 1 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dowód wpłaty jest niezbędny do rejestracji pojazdu. Gdy auto sprowadza firma, przepis ów nie budzi zastrzeżeń. Inaczej jest w wypadku osób fizycznych, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, a samochód przywożą incydentalnie, na potrzeby własne.

Ministerstwo Ochrony Środowiska twierdzi, że takie opłaty obciążają również osoby nie mające statusu przedsiębiorcy, powołując się przy tym na art. 12 ust. 2 ustawy, który 500-złotową opłatą obciąża również "podmiot niebędący przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu".

Jednocześnie ta sama ustawa w art. 3 pkt. 13 definiuje to nabycie jako "przywóz pojazdu z terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego UE w celu wprowadzenia go na terytorium kraju".

Czy innym są opłaty związane z samym zezłomowaniem pojazdu. Opłata recyklingowa ma na celu pokrycie kosztów utylizacji pojazdów. Właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji może przekazać go wyłącznie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Właściciel pojazdu wycofanego z eksploatacji jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia otrzymania zaświadczenia o demontażu pojazdu lub zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu złożyć wniosek o wy rejestrowanie pojazdu. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji może pobrać opłatę od właściciela pojazdu. Nie pobiera opłaty, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  • 1) pojazd jest zarejestrowany na terytorium kraju, zgodnie z odrÄ™bnymi przepisami;
  • 2) pojazd wycofany z eksploatacji:
  • a) jest kompletny,
  • b) nie zawiera innych odpadów, które nie pochodzÄ… z danego pojazdu.

Za pojazd kompletny uważa się pojazd, który zawiera wszystkie istotne elementy i jego masa jest nie mniejsza niż 90 % masy pojazdu. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu nie pobiera opłaty, przy przyjmowaniu niekompletnych pojazdów Policji oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej. Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu może odmówić przyjęcia niekompletnego pojazdu, jeżeli właściciel pojazdu odmawia uiszczenia opłaty. Jest to inna opłata niż opłata za nabycie lub import pojazdu przez osobę fizyczną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika