Pełnomocnictwo do wydania wypisu z rejestru gruntu

Pytanie:

"Mój ojciec jest współwłaścicielem nieruchomości. Do założenia sprawy o zniesienie współwłasności potrzebuje wypisu z rejestru gruntów. Ze względu na to że nie ma on w tej chwili czasu napisał dla mnie pełnomocnictwo, którego podpis został potwierdzony notarialnie. W pełnomocnictwie jest napisane że jestem jego reprezentantem między innymi przed jednostkami samorządu terytorialnego. Z tym pełnomocnictwem poszedłem do Urzędu Gminy złożyć wniosek. Urzędniczka oświadczyła mi, że jeśli nie mam drugiej kopii podpisanej przez notariusza lub pełnomocnictwa napisanego ręcznie przez mojego ojca, to pełnomocnictwo jest dla niej bez wartości ponieważ ona nie może dokonać kserokopii tego pełnomocnictwa i potwierdzić za zgodność z oryginałem. Czy takie postępowanie urzędnika jest czymś umocowane i czy jest ono prawidłowe w świetle przepisów?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do wydania wypisu z rejestru gruntu

Instytucję pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym regulują przepisy art. 32 i 33 kodeksu postępowania administracyjnego.

Art. 32. Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
Art. 33. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.
§ 3. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat lub radca prawny oraz rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.
§ 4. W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony.

Zgodnie z powyższym, oryginał albo odpis pełnomocnictwa winien być dołączony przez stronę do akt sprawy. Nie wystarczy więc samo okazanie dokumentu, konieczne wydaje się dołączenie pisma do akt. Możliwe, iż to było przyczyną odmowy przyjęcia pełnomocnictwa przez urzędniczkę. Wprawdzie przepisy postępowania administracyjnego są mniej restrykcyjne niż w postępowaniu cywilnym, najkorzystniejsze będzie w tej sytuacji dostarczenie pełnomocnictwa napisanego odręcznie przez Pana ojca.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika