Legalizacja wodomierzy

Pytanie:

"Posiadam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. W ciągu miesiąca 'zużyłem" 100 m3 wody-podejrzewam awarię licznika-mieszkam tam 10 lat i przez ten czas nie był legalizowany. Czy liczniki na wodę muszą być co jakiś czas legalizowane i czy w przypadku braku legalizacji można obalić wskazania?"

Odpowiedź prawnika: Legalizacja wodomierzy

Zgodnie z ustawą prawo o miarach oraz z rozporządzeniem z dnia 30 marca 2005 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli, wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h są z jednym z urządzeń, które podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Zgodnie z art. 8a ustawy Prawo o miarach, przyrządy pomiarowe podlegające prawnej kontroli metrologicznej mogą być wprowadzane do obrotu i użytkowania oraz użytkowane tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację. Legalizacja ponowna przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek:

  1. użytkownika; 
  2. wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.

Z kolei, zgodnie z § 33 rozporządzenia, w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, w przypadku gdy instalacja wodociągowa została wyposażona w wodomierze do rozliczeń zużycia wody w lokalach, właściciel tych urządzeń powinien zapewniać okresową ich legalizację.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych, wodomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500 m3/h powinny podlegać legalizacji co 5 lat. Jeżeli wskazanie wodomierza jest podstawą rozliczeń, wodomierz powinien mieć ważną i nienaruszoną cechę legalizacyjną.

Art. 26 prawa o miarach wskazuje, że kto wbrew przepisom ustawy:

  • wyraża wartości wielkości fizycznych w jednostkach miar innych niż legalne w dziedzinach, o których mowa w art. 6 ust. 1,
  • wprowadza do obrotu lub użytkowania, stosuje bądź przechowuje w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe, podlegające prawnej kontroli metrologicznej, bez wymaganych dowodów tej kontroli lub niespełniające wymagań,  
  • użytkuje przyrządy pomiarowe w dziedzinach, o których mowa w art. 8 ust. 1, niezgodnie z warunkami właściwego ich stosowania,  
    - podlega karze grzywny.

Istnieje możliwość kwestionowania pomiarów dokonanych przez licznik, jednakże to na Panu będzie ciążyło wskazanie, że licznik nie odnotował poprawnej wielkości zużytej wody. W tym celu,  można np. dokonać porównania z głównym wodomierzem znajdującym się na budynku (o ile taki jest), można również doznać oceny licznika przez specjalistę, który  być może będzie potrafił wskazać czy i od kiedy licznik jest zepsuty, czy też będzie mógł stwierdzić, że pomiary są błędne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zbigniew D 2023-04-17 23:17:02

    W pierwszej kolejności należy rozważyć kogo własnością jest wodomierz (podlicznik): - jest własnością władającego lokalem i jest zamontowany w części instalacji za której utrzymanie odpowiada użytkownik mieszkania, - jest częścią wspólna instalacji wodociągowej, utrzymywaną przez spółdzielnię, wspólnotę. Jeżeli jest to licznik zamontowany przez użytkownika lokalu i jest w jego strefie odpowiedzialności, to on odpowiada za jego legalizację i wymienia go na własny koszt. Legalizacja powtórna (we własnym zakresie) małego wodomierza jest nieopłacalna, bo na czas niezbędny do jego legalizacji należałoby założyć nowy wodomierz zalegalizowany, a koszt legalizacji we własnym zakresie jest porównywalny z kosztem zakupu nowego wodomierza. Najniższy koszt poniesiemy stosując wodomierze powtórnie zalegalizowane - zalegalizowane i montowane przez tą samą firmę. Korzystałem z oferty firmy niemieckiej Z..... z woj. łódzkiego - do 60 zł od sztuki, przy wymianie w dużym bloku. W drugim przypadku wymienia go spółdzielnia lub Wspólnota. Ze względów praktycznych montuje się wtedy nowe liczniki. Koszt wymiany pokrywany jest ze środków zgromadzonych przez spółdzielnię lub wspólnotę - pochodzących od użytkowników lokali. W praktyce spotyka się różne modyfikację, np. w przypadku gdy koszt wymiany obciąża użytkownika lokalu wspólnota wybiera wykonawcę a koszt wymiany pokrywa ze składki właścicieli na ten cel. Mimo, że nie jest to ustawowe zadanie Wspólnoty - ten sposób pozwala na znaczne obniżenie kosztów wymiany. Legalizację wodomierza liczy się od pierwszego dnia roku następnego. Licznik zalegalizowany w 2014 roku (rok legalizacji na wodomierzu) zamontowany w 2014 roku traci legalizację 31 grudnia 2019 roku. Zamontowany w 2015 roku legalizację kończy również w 2019 roku. Autor pytania powinien sprawdzić zapisy statutu spółdzielni w tej kwestii. Jeżeli wymiana wodomierza spoczywa na spółdzielni, powinien zakwestionować zużycie, bo wodomierz ten nie może służyć jako miernik. W przypadku, gdy okaże się, że to jest jego obowiązek może jedynie wystąpić do spółdzielni o polubowne rozwiązanie problemu zgodnie z przepisami spółdzielni. Najemca lokalu z poprzedniego pytania odpowiada ewentualnie za zgłoszenie legalizacji. Koszt wymiany pokrywa wyłącznie, gdy tak wynika to z umowy najmu. W pozostałych przypadkach koszt pokrywa właściciel lokalu spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

  • Geniek 2015-08-07 00:10:37

    Racja dla kolegi Sebastiana

  • Sebastian 2011-10-26 08:31:54

    Wg mojej opinii temat nie jest wyczerpany do końca. Czy zatem sam fakt dokonywania pomiaru urządzeniem, które nie posiada legalizacji ( a zatem nie ważnym, ponieważ legalizacja nie działa przecież wstecz) nie jest podstawą do wstrzymania płatności? Z jakiego tytułu jeszcze ktoś ma udowadniać ze urządzenie działa / działało poprawnie od tego jest właśnie legalizacja! Szkoda ze w artykule zabrakło informacji gdzie i do kogo należałoby zgłosić brak legalizacji i jak postępować w takim przypadku. To, że w ustawie jest napisane ze ?powinien? ( czyli obowiązujący stronę a wiec konieczny) z punktu widzenia typowego użytkownika i laika nie wiele wnosi. Oczekując porady prawnej bardziej bym oczekiwał, co i jak należało by w takim przypadku postąpić, czego niestety się nie doszukałem ? przykro mi to pisać ale szkoda było tych 6 zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika