Pouczenie strony w postępowaniu administracyjnym

Pytanie:

"Od kilku miesięcy mam problemy z załatwieniem sprawy w urzędzie. Co chwilę brakuje jakiegoś dokumentu, o którym urzędnik nie wspominał na początkowym etapie załatwiania sprawy. Chcę mieć pewność, że w przyszłości taka sytuacja już nie wystąpi. Prosiłem urzędnika o wypisanie poszczególnych kroków postępowania i potrzebnych dokumentów na piśmie, jednak on odmówił mi. Czy istnieje jakiś przepis w kodeksie postępowania administracyjnego, który mówi, że urzędnik ma obowiązek na pisemną prośbę petenta wypisać kroki postępowania oraz sporządzić wykaz wymaganych dokumentów? Jeżeli taki przepis istnieje, to jaka jest odpowiedzialność urzędnika za nie wypełnienie swojego obowiązku? "

Odpowiedź prawnika: Pouczenie strony w postępowaniu administracyjnym

Zgodnie z art. 9 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek. Udzielenie stronie postępowania administracyjnego jest więc nie tyle przejawem dobrej woli organu administracyjnego, co jego obowiązkiem. Nieudzielenie stronie postępowania administracyjnego niezbędnych pouczeń w sprawie, stanowi naruszenie obowiązków przez organ administracyjny. Tezę taką wypowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 marca 1985 r. sygn. akt III SA 153/85, zgodnie z którą polski Kodeks postępowania administracyjnego odrzucając zasadę „ignorantia iuris nocet”, nakazuje pouczać stronę o przysługujących jej prawach, a zatem niedopełnienie przez organ obowiązku pouczenia strony, należy traktować jako takie naruszenie prawa, które miało wpływ na wynik sprawy.

Przepisy postępowania administracyjnego nie wspominają o formie w jakiej pouczenie strony powinno być dokonane. Jeżeli więc organ pouczył stronę ustnie, uczynił zadość swojemu obowiązkowi i nie można mu stawiać zarzutu naruszenia prawa przez nieudzielenie informacji w sprawie. Jeżeli jednak strona wystąpi do organu na piśmie o udzielenie informacji i pouczeń w danej sprawie, organ administracyjny w wykonaniu ciążącego na nim obowiązku, powinien pouczyć stronę o przepisach znajdujących zastosowanie w danej sprawie, przysługujących stronie prawach i ciążących na niej obowiązkach. Ponieważ w danym przypadku strona wystąpiła do organu o pouczenie na piśmie, również organ powinien udzielić pouczenia na piśmie.

Naruszenie przez organ administracyjny obowiązku do udzielenia pouczenia stronie, wymienionego w art. 9 kpa, może być przedmiotem skargi do sądu administracyjnego. W takim przypadku poskutkować może również zwrócenie się do przełożonego takiego urzędnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika