Przedawnienie obowiązku zapłaty opłaty parkingowej

Pytanie:

"Dostałem upomnienie z urzędu miejskiego z wezwaniem do zapłaty za nieopłacony postój z lutego i maja 2002 r. W 2002 r. mandaty były wwłożone za wycieraczkę. Na upomnieniu napisano: "Na podstawie art. 15 par. 1 i par. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity z 2005 r Nr 229, poz. 1954 ze zm.) wzywa się do uregulowania następujących należności...." Czy te kary mają umocowanie prawne i czy nie uległy przedawnieniu?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie obowiązku zapłaty opłaty parkingowej

Z pytania wynika, że prawną podstawą wezwania do uregulowania przez Pana należności za nieopłacony postój były przepisy Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Art. 2 tej Ustawy przewiduje, że egzekucji administracyjnej podlegają m.in.:

  • podatki, opłaty i inne należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199);
  • grzywny i kary pieniężne wymierzane przez organy administracji publicznej;
  • należności pieniężne, inne niż wymienione powyżej, jeżeli pozostają we właściwości rzeczowej organów administracji publicznej;
  • należności przypadające od jednostek budżetowych, wynikające z zastosowania wzajemnego potrącenia zobowiązań podatkowych z zobowiązaniami tych jednostek.

Opłaty za postój w strefach płatnego parkowania (bo o nich mowa w pytaniu) mają swoje prawne umocowanie w przepisach Ustawy o drogach publicznych. Oraz w rozporządzeniu Rady ministrów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych. Są one opłatami o charakterze publicznoprawnym, przedawnienie obowiązku uiszczania tych opłat uregulowane jest przeto w Ordynacji podatkowej. Na tej podstawie należy uznać, że roszczenie o zwrot nie opłaconej opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności tej opłaty.

Z powyższego wynika, że termin przedawnienia obowiązku uiszczenia opłaty parkingowej jeszcze nie upłynął. Warto jeszcze pamiętać, że kwestia przedawnienia nie powoduje sama przez się, że egzekucja administracyjna obowiązku uiszczenia opłaty parkingowej nie może być prowadzona - przedawnienie jest bowiem jedynie podstawą zgłoszenia zarzutu przez obowiązanego do organu egzekucyjnego. Wniesienie przez zobowiązanego zarzutu przedawnienia powoduje rozpatrzenie zarzutów i możliwość wydania postanowienie w sprawie zgłoszonych zarzutów, a jeżeli zarzuty są uzasadnione – postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego (art 34 par.4 i 59 par 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym we administracji)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika