Sanepid w gospodarstwie agroturystyczny

Pytanie:

"Rolnik posiadający powyżej 1 ha powierzchni ziemi ornej prowadzi dodatkowo nieopodatkowaną działalność agroturystyczną. Czy może być kontrolowany przez sanepid i w jakiej materii? "

Odpowiedź prawnika: Sanepid w gospodarstwie agroturystyczny

Gospodarstwo agroturystyczne powinno spełniać (wedle art. 35 ustawy o usługach turystycznych) wymagania sanitarne.

Spełnienie wymagań sanitarnych należy stwierdzić przez opinię właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, a w przypadku kontroli obiektu za równorzędny opinii uważa się protokół okresowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeżeli prowadzący ewidencję gospodarstw wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie mieć wątpliwości co do spełnienia wymagań sanitarnych, to wezwie do ich spełnienia.

Organy uprawnione do przeprowadzenia kontroli (w tym Sanepid) mogą jej dokonać w każdym momencie. Dzieje się tak z urzędu, jeżeli jest to uzasadnione wiadomościami na temat zmiany warunków działania lub naruszeniu wymagań. Kontrola może być też przeprowadzona na wniosek przedsiębiorcy, stowarzyszenia działającego w zakresie turystyki i hotelarstwa lub stowarzyszenia reprezentującego interes konsumentów.

Gospodarstwo agroturystyczne, wg rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 19 sierpnia 2004 w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, powinno spełniać następujące wymagania:

I. Dla wynajmowania miejsc i świadczenia usług w budynkach stałych:

  1. Pomieszczenia powinny być ogrzewane od października do kwietnia i gwarantować temperaturę min. 18 stopni

  2. Powinien być całodobowy dostęp do zimnej wody oraz dostęp do ciepłej (min. 2 godziny rano i 2 godziny wieczorem o ustalonej porze)

  3. Maksymalna liczba osób przypadająca na jeden węzeł higieniczno – sanitarny to 15

  4. W węźle higieniczno - sanitarnym powinny znajdować się: - natrysk lub wanna - umywalka z blatem lub półką i wieszakiem na ręcznik - WC - lustro z górnym lub bocznym oświetleniem - uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną - pojemnik na śmieci (niepalny lub trudno zapalny) - dozownik do płynnego mydła i papierowe ręczniki

II. Dla wynajmowania miejsc w pomieszczeniach wspólnych (salach):

  1. Powierzchnia sal nie może być mniejsza od 2,5 m2 na osobę (1,5 m2 przy łóżkach piętrowych – dopuszcza się je w pomieszczeniach wysokich na 2,5 m. Powierzchnia pokoju, gdy są tam wstawiane łóżka piętrowe może ulec zmniejszeniu o 20%)

  2. Wyposażenie sal sypialnych powinno obejmować: - łóżka jednoosobowe o wymiarach min. 80 na 190 cm - oddzielne zamykane szafki dla każdej osoby - stół - krzesła lub taborety (jeden na osobę) lub ławy - wieszaki na odzież wierzchnią - lustro - oświetlenie ogólne

  3. Maksymalna liczba osób przypadająca na jeden węzeł higieniczno – sanitarny to 15

  4. Węzeł higieniczno – sanitarny ma posiadać podstawowe wyposażenie takie jak: - natrysk lub wanna - umywalka z blatem lub półką i wieszakiem na ręcznik - WC - lustro z górnym lub bocznym oświetleniem - uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną - pojemnik na śmieci (niepalny lub trudno zapalny) - dozownik do płynnego mydła i papierowe ręczniki

III. Dla wynajmowania samodzielnych pokoi:

  1. Powierzchnia mieszkalna: - pokój 1 i 2 osobowy – 6m2 - pokój większy niż 2 osobowy – dodatkowo 2m2 na każdą osobę

  2. Zestaw wyposażenia meblowego: - łóżko jednoosobowe o wymiarach 80 na 190 cm lub łóżka dwuosobowe o wymiarach 140 na 190 cm

  3. Nocny stolik lub półka przy każdym łóżku

  4. Stół lub stolik

  5. Krzesło lub taboret (1 na osobę lecz nie mniej niż dwa na pokój) lub ława

  6. Wieszak na odzież oraz stelaż lub półka na rzeczy osobiste

  7. Pościel dla jednej osoby: - kołdra lub dwa koce - poduszka - poszwa - poszewka na poduszkę - prześcieradło - min. jeden punkt świetlny o mocy min. 60 W

  8. Zasłony okienne zaciemniające

  9. Maksymalna liczba osób przypadająca na jeden węzeł higieniczno – sanitarny to 15

  10. Węzeł higieniczno – sanitarny ma posiadać podstawowe wyposażenie takie jak: - natrysk lub wanna - umywalka z blatem lub półką i wieszakiem na ręcznik - WC - lustro z górnym lub bocznym oświetleniem - uniwersalne gniazdko elektryczne z osłoną - pojemnik na śmieci (niepalny lub trudno zapalny) - dozownik do płynnego mydła i papierowe ręczniki

  11. Kosz na śmieci niepalny lub trudno zapalny

Ponadto jeżeli w gospodarstwie agroturystycznym wydawane są gościom posiłki, to może być ono  kontrolowane w zakresie żywienia.

Żeby mieć pewność, że gospodarstwo agroturystyczne jest odpowiednie pod względem sanitarnym, najlepiej jest wystąpić o opinię w tym zakresie do powiatowego inspektora sanitarnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kamil 2012-07-11 22:35:14

    Pdpowiedź kiepska - tym bardziej że płatna. Informacje nie poparte odpowiednimi art. i par. Powyższe punkty raczej nie sprawdza sanepid, bo to nie są uchybienia sanitarne. Brak wzmianki o przepisie o usługach turystycznych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika