Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Pytanie: Proszę o szczegółowy wypis wszystkich proceduralnych kroków, które należy uczynić, aby skarga była przyjęta, łącznie z adresem do kogo kierowane, w jakim języku można ją sformułować, podanie wszystkich formalnych wymagań jakim zadość uczynić należy, aby skarga została uznana za dopuszczalną. Jakimi aktami prawnymi kierują się sędziowie trybunału decydując o dopuszczalności skargi? Jakie są wszystkie nieprzekraczalne terminy w procedurze? Jakie są związane ze skargą koszta i czy istnieją sposoby alternatywne finasowania w przypadku, gdy osoba skarżąca takich środków nie posiada? Proszę o opis całego przebiegu procedury rozpatrywania skargi, gdy jest ona przyjęta.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Wymogi wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu są następujące: - jeśli wnosi ją jednostka, musi wskazać jakie dokładnie prawo zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, zostało jej zdaniem naruszone, - może być złożona dopiero po wyczerpaniu całej procedury odwoławczej przewidzianej prawem wewnętrznym, w ciągu 6 miesięcy od dnia podjęcia ostatecznej decyzji, - skarga nie może być anonimowa, - nie może dotyczyć sprawy już rozpatrywanej przez ETPC lub rozpatrywanej w innej procedurze międzynarodowej, - skarga może być złożona w jednym z języków państw stron Konwencji (np. polskim), ale samo postępowanie toczy się tylko w języku angielskim lub francuskim. Procedura przed ETPC: - skarga trafia albo do 3-osobowego komitetu, który podejmuje decyzje o jej dopuszczalności albo bezpośrednio do 7-osobowej Izby, - po uznaniu dopuszczalność skargi podejmuje się najpierw próbę polubownego załatwienia sprawy, - jeśli to nie przynosi rezultatów, Izba przeprowadza rozprawę; jest ona publiczna (wyjątkowo może zostać utajniona), zapewniony jest dostęp do dokumentów sprawy w Kancelarii ETPC, - sędziowie przy orzekaniu opierają się na Konwencji: decydują czy konkretny przepis prawa wewnętrznego narusza jakieś prawo zagwarantowane w Konwencji, - jeśli takie naruszenie zostanie stwierdzone, Izba orzeka słuszne zadośćuczynienie pokrzywdzonej stronie; nie ma prawa jednak zmieniać przepisu wewnętrznego państwa-strony, Państwo musi to zrobić samo, - w ciągu 3 miesięcy od wydania przez Izbę wyroku, każda ze stron może, w wyjątkowych wypadkach, wnioskować o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby; Wielka Izba zgadza się rozpatrzyć sprawę tylko, gdy zachodzą poważne problemy dotyczące interpretacji Konwencji lub jej protokołów. Jedyny termin, jaki musi Pan dochować, to nieprzekroczenie 6 miesięcy od wydania ostatecznego wyroku przez jurysdykcję krajową.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

 • ewe 2011-01-22 09:29:35

  Re: Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

  bardzo konkretne przedstawienie sprawy, bardzo przydatne informacje


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


TagiInformujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane