strona postępowania wznowieniowego w kpa

Pytanie:

"Na gruntach ojca w 1993r.gmina wybudowała samowolnie gazociąg, nie oznaczając go trwale na gruncie (ojciec z niego nigdy nie korzystał). W 1999r. rodzice przekazali mi gospodarstwo i przeszli na emeryturę, mieszkają dalej ze mną mając dożywotnią służebność osobistą mieszkania i dożywotne prawo użytkowania nieruchomości ( części działki na której przebiega gazociąg) wpisane do KW. W 2010r. zażądałem wydania odpisu pozwolenia na budowę gazociągu. Wydano mi kopie decyzji i kopie projektu technicznego. Jak się jednak okazało wbrew projektowi gazociąg wybudowano w innym miejscu moich działek i odebrano na podstawie inwentaryzacji podwykonawczej. Nie jest jednak jasne gdzie dokładnie przebiega gazociąg. Wg mapy wydanej przez starostwo, jest usytuowany na samej granicy z działką sąsiada. Ojciec nie brał udziału w postępowaniu. Wystąpiliśmy wspólnie z ojcem o wznowienie postępowania i uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę. Starosta uznał, że mój ojciec nie jest stroną postępowania, bo nie jest już właścicielem działek. Wydał postanowienie, kierowane do mnie i do wiadomości ojca o odmowie wznowienia postępowania wyłącznie z mojego wniosku, mimo że wniosek o wznowienie był wspólny. Ojciec chciałby złożyć zażalenie na to postanowienie. Starosta nie ustalił innych stron postępowania, np.: mojej mamy, sąsiada innej sąsiadki do której biegnie gazociąg. Czy ojciec i mama są stroną tego postępowania, a jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej i czy powinien/powinni złożyć zażalenie na postanowienie skierowane jedynie do jego wiadomości, czy też zażalenie do wojewody na bezczynność w przedmiocie nierozpoznania jego wniosku o wznowienie postępowania?"

Odpowiedź prawnika: strona postępowania wznowieniowego w kpa

Decyzja o pozwoleniu na budowe, której dotyczy postęowanie zapadła w 1993 kiedy to rodzice byli jeszcze właścicielami. Pańscy rodzice mieli oczywisty interes prawny w tym postępowaniu co w świetle następującego przepisu Kodeksu postępowania administracyjnego czyniło ich stronami:

Art.28.Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Nawet obecnie, gdy już nie są właścicielami, mają prawo do użytkowania tej nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie, trudno uznać więc że nie mają intetresu prawnego w zbadaniu prawidłowości decyzji dotyczącej gruntu obciążonym ich użytkowaniem. Stanowisko starosty należy więc uznać za nieprawidłowe.

Należy wskazać, że odmowa wzniowienia postępowania przybiera formę decyzji. Tak też KPA:

Art. 149. § 1. Wznowienie postępowania następuje w drodze postanowienia.

§ 2. Postanowienie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.

§ 3. Odmowa wznowienia postępowania następuje w drodze decyzji.

Od decyzji nie przysługuje zażalenie lecz odwołanie do organu wyższego stopnia. Na marginesie wskazać nalezy, iż wznowienie postępowania zależy od zaistnienia ustowywych przesłanek, najważniejsze z nich to:

Art. 145. § 1. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:

  1)   dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe,

  2)   decyzja wydana została w wyniku przestępstwa,

  3)   decyzja wydana została przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 24, 25 i 27,

  4)   strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,

  5)   wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję,

  6)   decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu,

  7)   zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji (art. 100 § 2),

  8)   decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

§ 2. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 postępowanie może być wznowione również przed stwierdzeniem sfałszowania dowodu lub popełnienia przestępstwa orzeczeniem sądu lub innego organu, jeżeli sfałszowanie dowodu lub popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego.

§ 3. Z przyczyn określonych w § 1 pkt 1 i 2 można wznowić postępowanie także w przypadku, gdy postępowanie przed sądem lub innym organem nie może być wszczęte na skutek upływu czasu lub z innych przyczyn określonych w przepisach prawa.

Nie rozpatrujemy czy w badanym stanie faktycznym rzeczywiście któraś z tych przesłanek zachodzi.

Postępowanie starosty można uznać także za nieprawidłowe w świetle następujących przepisów, które okreslają sytuacje prawną strony w postępowaniu w sposób obietkywnie korzystny, wyłączając konsekwencje nieznajomości prawa:

Art. 9. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

Art. 10. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

§ 2. Organy administracji publicznej mogą odstąpić od zasady określonej w § 1 tylko w przypadkach, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.

§ 3. Organ administracji publicznej obowiązany jest utrwalić w aktach sprawy, w drodze adnotacji, przyczyny odstąpienia od zasady określonej w § 1.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika