Uchylenie decyzji SKO przez NSA

Pytanie:

"NSA uchylił decyzję SKO. Co można i trzeba dalej zrobić z zaskarżoną decyzją jeżeli w/g NSA decyzja ta była niezgodna z prawem i wydana z rażącym jego naruszeniem. Odwoływałem się od decyzji o wywłaszczeniu a w związku z tym o przyznanie odszkodowania lub gruntu zamiennego. Sprawa dotyczy gruntów tzw. "warszawskich"."

Odpowiedź prawnika: Uchylenie decyzji SKO przez NSA

Biorąc pod uwagę, że rozstrzygnięcie sądowe już nastąpiło, należy domniemywać, że postępowanie toczyło się na podstawie ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa regulująca te kwestie). Tak więc zastosowanie mają dotychczasowe przepisy. Uczestnikami postępowania przed sądem są organ oraz podmiot skarżący. Orzeczenie wydane przez sąd doręczane jest stronom postepowania. Organ zobowiązany jest wykonać orzeczenie sądu. Jeżeli sąd administarcyjny stwierdził niezgodność decyzji z prawem, uchyla zaskarżony akt lub stwierdza bezskutecznośc dokonanych czynności. Organ zobowiązany jest wykonać orzeczenie sądu. Jeżeli tego nie uczyni, sąd może orzec o wymierzeniu organowi grzywny. Osoba, która poniosła szkodę wskutek niewykonania orzeczenia sądu, ma prawo do odszkodowania od tego organu. W takim przypadku należy złożyć w organie wniosek o odszkodowanie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika