Udział w loterii poprzez wypełnienie ankiety

Pytanie:

"Czy konkurs, polegający na udziale w ankiecie/grze lub samym zgłoszeniu i wylosowaniu wśród uczestników nagrody podlega w jakikolwiek sposób ustawie o grach losowych, loteriach lub jakimś innym? Zaznaczam, że nie wymaga się żadnego zakupu w celu uczestnictwa w konkursie, ani skorzystania z żadnej płatnej uługi (zakupu, wysłania smsa czy czegokolwiek). Uczestnikiem może być każdy, kto korzysta z internetu i zadeklaruje chęć wzięcia udziału w konkursie. W konkursie wśród uczestników, którzy spełnią określone w konkursie kryteria, losowane będą konkretne, materialne nagrody."

Odpowiedź prawnika: Udział w loterii poprzez wypełnienie ankiety

Ustawę o grach i zakładach wzajemnych stosuje się m.in. do tych wszystkich rodzajów działalności o charakterze gier losowych, w przypadku których wygrane mają charakter pieniężny lub rzeczowy, wynik zależy od przypadku, a zasady określa regulamin. Ponadto, co nie zostało wyraźnie w ustawie powiedziane, jej przepisy znajdują zastosowanie jedynie do gier odpłatnych, tzn. takich, w przypadku których warunkiem uczestnictwa jest nabycie losu (lub innego dowodu udziału w grze) albo dokonanie wpłaty określonych stawek pieniężnych. Tym samym uczestnicy gry niejako pośrednio ją finansują, a sam organizator osiąga z tytułu organizowania gry określone korzyści majątkowe, czyli dochody. Z tego powodu większość rodzajów gier losowych obłożona została daniną publiczną, tj. podatkiem od gier. Z obowiązku podatkowego zwolnieni są wyłącznie organizatorzy loterii promocyjnych (uczestnik przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze nieodpłatnie uczestniczy w loterii, a urządzający loterię oferuje wygrane rzeczowe lub pieniężne) oraz loterii audioteksowych (uczestniczy się w nich poprzez odpłatne połączenie telefoniczne, a organizator oferuje wygrane rzeczowe lub pieniężne). Organizowana gra (konkurs), by mogła być uznana za grę losową, podpadająca pod przepisy ustawy o grach i zakładach wzajemnych, musi spełniać wszystkie cztery warunki wymienione powyżej. Jeśli brak choćby jednego z nich, ustawa nie znajdzie zastosowanie do takiej gry. W konsekwencji brak odpłatności ze strony uczestnika za udział w grze powoduje, iż gra taka nie może podlegać przepisom ustawy, a w rezultacie także obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od gier. Co więcej, wszystkie uregulowania ustawy, np. dotyczące wymogów formalnych, uzyskiwania zezwoleń itp., nie znajdą zastosowania do takiej gry.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika