Definicja organu wyższego stopnia

Pytanie:

"W postępowaniu odwoławczym organ wojewódzki uchylił decyzję organu I instancji i orzekł co do istoty sprawy (art. 138 par. 1 pkt 2 Kpa) i w związku z tym decyzja stała się ostateczna. Strona postępowania zamierza wzruszyć ostateczną decyzję w trybie art. 156 par. 1 Kpa (stwierdzenie nieważności decyzji). Który organ, w rozumieniu art. 157 par. 1 Kpa, jest w tej sytuacji organem wyższego stopnia, właściwym do rozpatrzenia sprawy -organ wojewódzki czy organ naczelny (organ wyższego stopnia nad organem wojewódzkim)? Wydaje się, że mimo iż została podjęta nowa decyzja przez organ wojewódzki w trybie odwoławczym, jest to nadal decyzja organu powiatowego (organ powiatowy jest obligowany do egzekucji jej wykonania) i to organ wojewódzki będzie organem właściwym do rozpatrzenia sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji. Tak jest w przypadku wznowienia postępowania na mocy art. 145 Kpa. Który organ w takiej sytuacji byłby organem właściwym w przypadku gdyby organ wojewódzki w postępowaniu odwoławczym nie uchylił decyzji organu I instancji i nie podjął nowej decyzji (decyzja organu I instancji utrzymana w mocy)?"

Odpowiedź prawnika: Definicja organu wyższego stopnia

W przypadku stwierdzenia nieważności decyzji na podstawie art. 156 organem właściwym jest organ wyższego stopnia nad tym, który wydał zaskarżoną decyzję. Organ ten jest jednocześnie uprawniony do stwierdzenia nieważności decyzji organu I instancji, jeśli jest ona także dotknięta jedną z wad z art.156 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Nie ma znaczenia to, czy organ II instancji zmienił decyzję, czy utrzymał ją w mocy, ponieważ utrzymanie decyzji w mocy także jest decyzją organu II instancji.

Inaczej jest w przypadku wznowienia postępowania (art. 145), ponieważ tam organem właściwym jest ten, który wydał decyzję w ostatniej instancji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika