Wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej w kraju

Pytanie:

"Jak powinien wyglądać wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej w kraju? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej w kraju

Wniosek oczywiście musi być uzasadniony, warto dokładnie opisać okoliczności potwierdzające, że osoby zameldowane nie przebywają w danym miejscu, można przytoczyć zeznania osób, które mogłyby mieć informacje dotyczące osób przebywających za granicą.
Podstawą do złożenia wniosku o ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej jest art. 184 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika, ustanawia się kuratora. To samo dotyczy wypadku, gdy pełnomocnik nieobecnego nie może wykonywać swoich czynności albo gdy je wykonuje nienależycie. Kurator powinien przede wszystkim postarać się o ustalenie miejsca pobytu osoby nieobecnej i zawiadomić ją o stanie jej spraw. Kurator ustanowiony dla osoby nieobecnej, o której mowa w art. 34 § 1 kpa, przez sąd rodzinny i opiekuńczy w trybie art. 184 kro, jest - w odróżnieniu od kuratora procesowego z art. 143 i 144 kpc - powołany do ochrony wszelkich interesów nieobecnego, a nie tylko do reprezentacji w konkretnym postępowaniu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lipca 2008 r., sygn. I OSK 1156/2007).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika