Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Pytanie: Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny i prowadzony dla kilku osób fizycznych (nie dla jednostek samorządu terytorialnego), to każdy współposiadacz może dysponować samodzielnie zgromadzonymi na rachunku środkami pieniężnymi. Współposiadacz rachunku ma również prawo w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Przewiduje to wyraźnie art. 51a Prawa bankowego. Powyższe uprawnienia może jednak modyfikować treść zawartej z bankiem umowy rachunku bankowego.

Jeżeli więc przez rezygnację ze współwłasności rozumieć rezygnację z umowy rachunku bankowego, to odpowiedź będzie twierdząca. Dodatkowo rozwiązanie umowy rachunku bankowego przez tylko jednego ze współposiadaczy odnosi skutek wobec pozostałych, czyli umowa zostanie rozwiązana ze wszystkimi dotychczasowymi posiadaczami konta.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

  • renata mazurek 2018-02-02 15:03:49

    Re: Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

    maz ma konto ja jestem wspolwlascicielka chciałabym zrezygnowac ze wspolwlasnosci bo od niedawna mam swoj rachunek maz chce widniec jako jedyny wlasciciel czy ja sama moge to zalatwic bo maz pracuje caly tydzien konto mam w alior bank

  • renata mazurek 2017-12-15 16:23:25

    Re: Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

    Maz ma konto jest właścicielem ja jako zona jestem upoważniona do tego konta czy mogę zrezygnować bez zgody meza gdy nie ma jak udać sie do banku ja mam od niedawna swój rachunek

  • Ewelina 2016-06-03 13:58:46

    Re: Rezygnacja ze współwłasności konta

    Witam czy mogę zrezygnować z współwłasności konta z byłym mężem tzn. jak byliśmy małżeństwem dopisał mnie do swojego konta na którym był kredyt odnawialny. Po kilku latach wzięliśmy rozwód bez orzekania o winie i podziału majątkowego przez sąd. Były mąż zapewniał że wypisze mnie z konta (taki był warunek do rozwodu) natomiast bank nie chce mnie wypisać. Co mogę zrobić w takiej sytuacji??

  • ewa 2016-03-29 14:36:23

    Re: Rezygnacja ze współwłasności konta

    jestem włascicielem konta czy moge wspolwlascicielowi zastrzec pisemnie otwieranie debetu lub udzielenie porzyczki co robic zeby tego sie ustrzec

  • GRZEGORZ 2014-09-20 18:13:30

    Re: Rezygnacja ze współwłasności konta

    witam bank pko bp odmawia wypisania mnie z wspólnego kąta z była zoną kąto ma blokadę komornika na 52000 zł to dług zony mamy rozdział majątkowy od 1998 a długi zrobiła po 2000r a od 2009 r mamy rozwód proszę o pomoc

  • aneta 2012-02-20 16:23:15

    Re: Rezygnacja ze współwłasności konta

    jak moge odłączyć sie od wspólnego konta mąż zabrał mi kartę nie moge z niego korzystać a musze spłacać jego debet

  • angelika 2011-04-20 10:05:37

    Re: Rezygnacja ze współwłasności konta

    Posiadam konto w pekao sa jestem wlascicielem na konto wplywaja wylacznie moje przelewy mam pytanie jak usunac wspolwlasciciela z mojego konta iz kwota pieniedzy na koncie nie zgadza mi sie czy moge zastrzec sobie wyplate pieniedzy przez niego -karte platnicza posiadam tylko ja prosze o pomoc


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Jozef

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Beata Jaroslawska

    ocena usługi:

    Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
  • Marta

    ocena usługi:

    Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
  • teti50

    ocena usługi:

    Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
  • Renata

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
  • Paweł

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane