Interpretacja stosowania art. 863 KC i 891[1] KPC

Pytanie:

"Spółka Cywilna ma dwóch wspólników mających udziały odpowiednio 10 % i 90%. Wspólnik mający 10% udziałów jest dłużnikiem osobistym osoby trzeciej (wierzyciel osobisty). Czy w takim przypadku komornik ma prawo do zajęcia konta bankowego spółki? Artykuł 863 § 3 Kodeksu Cywilnego brzmi: W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. Jednocześnie artykuł 891 [1] Kodeksu Postępowania Cywilnego, który pozwala na prowadzenie egzekucji za rachunku wspólnego dłużnika, mówi w § 2 o rachunku wspólnym prowadzonym dla wspólników spółki cywilnej. Między tymi dwoma zapisami występuje sprzeczność. Który zapis jest obowiązujący dla komornika?"

Odpowiedź prawnika: Interpretacja stosowania art. 863 KC i 891[1] KPC

Stroną umowy rachunku bankowego nie może być spółka cywilna. Rachunek w banku mogą posiadać jedynie wspólnicy. Z reguły posiadają oni rachunek wspólny. Zgromadzone na nim środki stanowią majątek wspólny wspólników. Jest to współwłasność łączna, bezudziałowa. Z niej można egzekwować należności wynikające z działalności spółki. O takiej sytuacji mówi art. 891[1] KPC. W przypadku długu osobistego jednego ze wspólników nie można prowadzić egzekucji z majątku wspólnego. Istnieje jednak przepis art. 870 Kodeksu Cywilnego, który pozwala wierzycielowi osobistemu, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać. Warunkiem jest, by w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika. Po wypowiedzeniu udziału dłużnikowi będą zwrócone rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wartość jego wkładu w pieniądzu. Z nich będzie można prowadzić egzekucję.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika