Brak pozwolenia na użytkowanie obiektu

Pytanie:

"Art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego stanowi, że organ nadzoru budowlanego, w wypadku przystąpienia do użytkowania obiektu bez wymaganego pozwolenia lub zawiadomienia o zakończeniu budowy, wymierza wysoka karę. Przepis ten został wprowadzony w życie z dniem 1 stycznia 2005r. nowelą Prawa budowlanego z dnia 16 kwietnia 2004r. (DZ.U. Nr 93, poz. 888). Sformułowanie przepisu przejściowego zawartego w art. 4 pkt 2 noweli jest bardzo skomplikowane. Czy przepis art. 57 ust. 7 ma zastosowanie do obiektów w których nielegalne użytkowanie nastąpiło przed wejściem w życie noweli Prawa budowlanego? Czy przepis ten ma zastosowanie również do samowolnego użytkowania dokonanego w latach np. pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych ubiegłego wieku? Jak to się ma od zasady „prawo nie działa wstecz”? Należy dodać, że w latach poprzednich nadzór budowlany był bardzo liberalny i nikt nie przejmował się sprawami legalnego użytkowania obiektu budowlanego."

Odpowiedź prawnika: Brak pozwolenia na użytkowanie obiektu

Ustawodawca wprowadzając przepisy nowelizacyjne zostawił pewien okres czasu na dopełnienie niezbędnych formalności. Zgodnie z art. 4 pkt. 2 ustawy nowelizującej Prawo budowlane, przepisu dotyczącego uzyskania pozwolenia na użytkowanie- czyli art. 57 pkt. 7 nie stosowało się przez pewien okres czasu (mianowicie do 1. stycznia 2005 r. ) w odniesieniu do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie nowelizacji (tzn. tych, których budowa została zakończona przed 30 maja 2004 r.). Zatem, obecnie przepis ten ma zastosowanie do wszystkich obiektów budowlanych, a używanie obiektów budowlanych w sytuacji, gdy jest wymagane pozwolenie na ich użytkowanie jest niezgodne z prawem. Te kwestie były również podobnie uregulowane w starych aktach regulujących prawo budowlane, a wraz z nowelizacją ustawy w roku 2004, ustawodawca postanowił ukrócić ten proceder. Zostawił on jednak półroczny okres czasu na mniej uciążliwe finansowo uregulowanie tych kwestii.  Ocena zgodności z prawem omawianych rozwiązań przejściowych należy do Trybunału Konstytucyjnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • lucyna 2011-09-14 10:58:08

    Wybudowałam domek rekreacyjny w latach 1992 nie mając pozwolenia.czy musze go rozebrać,jak działa prawo wstecz?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika