Budowa nowego ogrodzenia

Pytanie:

"Czy przebudowa i wymiana ogrodzenia w tym samym miejscu (bez zmiany funkcji) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia w odpowiednim organie? Jeśli tak, to w jakim? Jeżeli płot jest ogrodzeniem działki, która jest współwłasnością, to czy jego remont (ulepszenie bez zmiany funkcji, ilości wejść itp.) wymaga zgody współwłaściciela? (z punktu widzenia prawa budowlanego i kodeksu cywilnego)? "

Odpowiedź prawnika: Budowa nowego ogrodzenia

Zarówno zburzenie jak i postawienie ogrodzenia nie jest czynnością, na która konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednakże budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia właściwemu organowi budowlanemu, jeżeli ogrodzenie jest od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych a także wtedy, gdy ogrodzenie jest wyższe niż 2,20m. Organem właściwym jest starosta. Remont wspólnego urządzenia, jakim jest ogrodzenie dzielące wspólną nieruchomość od innych nieruchomości raczej nie może być uznany za czynność przekraczającą zakres wspólnego zarządu, a tylko takie czynności wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Do czynności zwykłego zarządu konieczna jest jednak zgoda większości współwłaścicieli. Jeżeli więc współwłaścicielami nieruchomości wspólnej są dwie osoby, wymagana będzie zgoda obydwu współwłaścicieli.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ryszard Guśtak 2017-01-16 14:06:19

    Było zapytanie: Czy przebudowa i wymiana ogrodzenia w tym samym miejscu (bez zmiany funkcji) wymaga pozwolenia lub zgłoszenia w odpowiednim organie? Jeśli tak, to w jakim? Jeżeli płot jest ogrodzeniem działki, która jest współwłasnością, to czy jego remont (ulepszenie bez zmiany funkcji, ilości wejść itp.) wymaga zgody współwłaściciela? (z punktu widzenia prawa budowlanego i kodeksu cywilnego)? Padła odpowiedz: Zarówno zburzenie jak i postawienie ogrodzenia nie jest czynnością, na która konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednakże budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia właściwemu organowi budowlanemu, jeżeli ogrodzenie jest od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych a także wtedy, gdy ogrodzenie jest wyższe niż 2,20m. Organem właściwym jest starosta. Remont wspólnego urządzenia, jakim jest ogrodzenie dzielące wspólną nieruchomość od innych nieruchomości raczej nie może być uznany za czynność przekraczającą zakres wspólnego zarządu, a tylko takie czynności wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Do czynności zwykłego zarządu konieczna jest jednak zgoda większości współwłaścicieli. Jeżeli więc współwłaścicielami nieruchomości wspólnej są dwie osoby, wymagana będzie zgoda obydwu współwłaścicieli. Mam prośbę - /proszę o ile jest taka możliwaoś o odpowiedz/ Powyższa odpowiedz nie całkiem wyjaśnia problem, ponieważ brak pełnej informacji m.in. nie ma stanowiska czy remont ogrodzenia wymaga zgłoszenia czy nie a takie też padło zapytanie. Druga sprawa jak należy rozumieć odpowiedz /opis/ "konieczna jest jednak zgoda większości współwłaścicieli" - .... jak jest na przykład sześciu współwłaścicieli to można dać czterech a może trzech i będzie wszystko dobrze, uważam że powinny być zgody szystkich współwłaścicieli. Proszę o wyjasnienie. Pozdrawiam Ryszard Guśtak


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika