Inicjatywa wszczęcia postępowania przez INB

Pytanie:

"Mieszkam w budynku w zabudowie szeregowej. Latem tego roku z frontu domu wymieniliśmy stare, skorodowane balustrady balkonowe na nowe. Sąsiad zawiadomił pismem Inspektora Nadzoru Budowlanego, że wymiana została wykonana bez zgody (zawiadomienia) odpowiedniego organu. Inspektor Nadzoru wszczął postępowanie w tej sprawie. Czy Inspektor może wszcząć postępowanie w tej sprawie na wniosek sąsiada, bowiem trudno wykazać tutaj interes prawny sąsiada. Czy w takich sytuacjach, kiedy ktoś zgłasza fakt samowoli budowlanej, a nie ma w tym interesu prawnego, odpowiedni organ musi podjąć postępowanie z urzędu? Czy w obecnej sytuacji mogę zalegalizować zmianę balustrady. Dziwi mnie to, że Inspektor Nadzoru nie chce jej legalizować, a kazał mi złożyć projekt i inne dokumenty w celu wydania pozwolenia na budowę. Czy Inspektor Nadzoru ma kompetencję do wydawania pozwoleń na budowę?"

Odpowiedź prawnika: Inicjatywa wszczęcia postępowania przez INB

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić status Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz określić zakres jego kompetencji. Odpowiedź na powyższe można znaleźć bezpośrednio w przepisach prawa budowlanego.

Inspektor Nadzoru Budowlanego to jeden z organów administracji powołanych do nadzoru właśnie. Do podstawowych obowiązków zarówno organów administracji architektoniczno-budowlanej, jak też organów nadzoru budowlanego (w tym także do Inspektora Nadzoru Budowlanego), należy "nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego".

W katalogu tych zadań znajduje się także nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska, warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych, itp. Zadania Powiatowego Inspektora nadzoru Budowlanego określa przepis artykułu 83 ustawy prawo budowlane. Zgodnie z jego treścią do jego zadań należy:
- udzielanie informacji, czy zamierzone odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub warunków pozwolenia na budowę wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę,
- wydawanie decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
- zawiadamianie przez inwestora o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, na które wymagane jest pozwolenie na budowę
- zawiadamianie przez inwestora o zmianie kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski,
- podejmowanie czynności związanych z likwidacją samowoli budowlanej,
- podejmowanie czynności związanych z legalizacją samowoli budowlanej, prowadzące do zatwierdzenia projektu budowlanego, udzielenia pozwolenia na wznowienie robót oraz ustalenie opłaty legalizacyjnej,
- zapewnianie wykonania decyzji o rozbiórce obiektu wzniesionego samowolnie, wobec którego uchylono rozstrzygnięcie legalizacyjne,
- przeprowadzanie postępowania legalizacyjnego,
- wstrzymywanie robót wadliwie wykonywanych,
- wydawanie nakazu rozbiórki robót wykonywanych mimo ich wstrzymania,
- wydawanie decyzji nakazującej doprowadzenie robót do stanu zgodnego z prawem oraz wykonywanie związanych z tym czynności,  itp.

Należy zatem stwierdzić, iż Inspektor Nadzoru budowlanego to właściwy organ dla prowadzenia postępowania w takiej sprawie jak opisana przez Pana w stanie faktycznym.

Inspektor może nakazać podjęcie odpowiednich działać podmiotowi, który jest przez niego kontrolowany. Zatem wniosek z tego taki, iż to właśnie w kompetencji tego organu leży nakazanie Panu wszczęcie odpowiedniego postępowania czy to w celu zalegalizowania dokonanych robót, czy to w celu uzyskania pozwolenia na budowę w innych okolicznościach.

W opisanym przez Pana przypadku nie ma znaczenia pozycja w nim Pana sąsiada. Postępowanie sąsiada ma charakter zawiadomienia, a organ jakim jest Inspektor Nadzoru Budowlanego zobowiązany jest podjąć postępowanie w takiej sprawie.

Zgodnie z artykułem 30 prawa budowlanego zgłoszenia właściwemu organowi wymaga – między innymi - wykonywanie takich robót budowlanych jak remont istniejących obiektów budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli nie obejmuje on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu i instalacji gazowych. Remont natomiast w rozumieniu ustawy to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Naszym zdaniem – zgodnie z powyższym - wymiana wspomnianej balustrady podlega zgłoszeniu przewidzianemu prawem budowlanym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika