Wbudowanie kominka a projekt i pozwolenie

Pytanie:

"W budynku jednorodzinnym, chcę wbudować kominek, w części piwnicznej, na projekcie budowlanym wpisaną jako suszarnia. Pomieszczenie ma ok. 50 m2 powierzchni, wysokość 2,2 m2. W celu wbudowania kominka z wkładem, będzie wykonany komin na zewnątrz budynku. Czy na takie prace jestem zobowiązany wykonać projekt i jakie przepisy regulują takie prace? Czy jestem zobowiązany do zgłoszenia takich prac do odpowiedniego organu?"

Odpowiedź prawnika: Wbudowanie kominka a projekt i pozwolenie

Wymogi, jakie musi spełnić zainstalowany w domu kominek, określają przepisy rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. o warunkach technicznych i usytuowaniu budynków (Dz.U. 2002 r. Nr 75, poz. 690). Zgodnie z nimi kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach o odpowiedniej kubaturze. Ponadto kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14×0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin.

Budowa kominka z wkładem wraz z wykonaniem zewnętrznego komina stanowi zmianę projektu budowlanego istniejącego już domu jednorodzinnego, w związku z czym niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego zamierzonej inwestycji oraz uzyskanie pozwolenia na budowę na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2006 r. Nr 156, poz. 1118). Roboty budowlane można bowiem rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

W kwestii decyzji o pozwoleniu na budowę proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Jak wynika z powyższego, w celu zbudowania kominka z wkładem oraz wykonania komina zewnętrznego nie wystarczy samo zgłoszenie do odpowiedniego organu budowlanego, niezbędne jest bowiem uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika