Konsekwencje nie zastosowania się do postanowienia

Pytanie:

"W 1998r. została dokonana samowolna zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego. Zgodnie z nowelą Prawa budowlanego z dnia 30 kwietnia 2004r. (Dz.U. Nr 93, poz. 888) w stosunku do takich zmian użytkowania mają zastosowanie przepisy obowiązujące przed wprowadzoną nowelą prawa. Zatem w sprawie mają zastosowanie przepisy art. 71 ust. 3 i odpowiednio art. 50 i 51 w brzmieniu wprowadzonym poprzednia nowelą z dnia 27 marca 2003r. (Dz.U. Nr 80, poz. 718). W takich sytuacjach organ wstrzymuje użytkowanie obiektu na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 1. Wstrzymanie użytkowanie, ze względu na specyfikę obecnego użytkowania, może w konsekwencji doprowadzić do likwidacji prowadzonej w budynku działalności w związku z utratą klienteli. Jakie mogą być konsekwencje w stosunku do właściciela za niezastosowanie się do nakazu wstrzymania użytkowania obiektu w zakresie egzekucji obowiązku wstrzymania użytkowania oraz odpowiedzialności karnej bądź administracyjnej?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje nie zastosowania się do postanowienia

Pracownicy organów nadzoru budowlanego są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia określone w art. 93 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z pkt. 9b, obecnie obowiązującym, kto zmienia sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, o którym mowa w art. 71 ust. 2, albo pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 71 ust. 3-5. Przepis ten nie penalizuje natomiast braku zastosowania się do nakazu wstrzymania użytkowania obiektu. Na podstawie art. 119 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w razie nie zastosowania się do postanowienia może być Pan ukarany grzywną. Grzywnę w celu przymuszenia nakłada się, gdy egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego obowiązku znoszenia lub zaniechania albo obowiązku wykonania czynności, a w szczególności czynności, której z powodu jej charakteru nie może spełnić inna osoba za zobowiązanego. Grzywnę nakłada się również, jeżeli nie jest celowe zastosowanie innego środka egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Jeżeli egzekucja dotyczy spełnienia przez zobowiązanego obowiązku wynikającego z przepisów prawa budowlanego lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, grzywna w celu przymuszenia jest jednorazowa. Proszę też pamiętać, że na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych, a tu – odpowiednio - użytkowania obiektu przysługuje zażalenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika