Minimalna powierzchnia działki budowlanej

Pytanie:

"Posiadam działkę, na którą składają się część rolna i budowlana w kształcie dwóch połączonych prostokątów, tak że tworzą wspólnie kwadrat. Działka ma powierzchnię 10.000m3. Chciałbym ją podzielić tak, aby powstała maksymalna ilość działek mniejszych z możliwością zabudowy (czyli każda z działek musiałaby mieć w swej części pewną ilość rolnej). Jaka jest minimalna wymagana wielkość działki budowlanej, aby uzyskać pozwolenie na budowę i co trzeba zrobić, aby dokonać podziału działki na mniejsze części?"

Odpowiedź prawnika: Minimalna powierzchnia działki budowlanej

W obecnie obowiązujących przepisach prawa brak jest regulacji odnośnie minimalnej powierzchni działki budowlanej, na której możliwa jest zabudowa mieszkaniowa. Zgodnie z definicją działki budowlanej zawartą w ustawie o o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym za działkę budowlaną rozumie się nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego. Brak jest więc w przepisach powszechnie obowiązujących bezwzględnie ustalonych wymiarów minimalnych działki przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową. Jedynie w przepisach prawa miejscowego właściwych ze względu na położenie nieruchomości mogą znajdować się ograniczenia powierzchni działki pod zabudowę mieszkaniową. Ograniczenia mogą wynikać także z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ponadto ograniczenia takie (nie bezpośrednie) wynikają z przepisów wskazujących m. in. jakie odległości powinny być zachowane pomiędzy budynkami, a granica nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika