Obiekt tymczasowy

Pytanie:

"Jak należy rozumieć 120 dni w art. 29 ust.12 prawa budowlanego w przypadku budowy kiosku ulicznego?"

Odpowiedź prawnika: Obiekt tymczasowy

Przytoczony w pytaniu przepis stanowi, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.

W rozumieniu art. 3 pkt 5 prawa budowlanego ilekroć w ustawie jest mowa o tymczasowym obiekcie budowlanym, należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe.
W obliczu orzecznictwa (konkretnie Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Rzeszowie z dnia 1 marca 2002 r. SA/Rz 960/2000) nawet kiosk na kółkach z punktu widzenia ustawy Prawo budowlane jest tymczasowym obiektem budowlanym. W uzasadnieniu sąd ten wskazuje, że nie ma żadnej wątpliwości, że taki obiekt jest kioskiem ulicznym nie połączonym w sposób trwały z gruntem. Zasadą jest możliwość rozpoczęcia robót budowlanych jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a jednym z wyjątków odstąpienie od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku tymczasowych obiektów budowlanych nie połączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż w okresie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. W przypadku tymczasowych obiektów budowlanych ustawodawca odstąpił od obowiązku uzyskiwania przez inwestorów pozwolenia na budowę na rzecz zgłoszenia. Z treści omawianego przepisu oraz przytoczonego orzeczenia wynika, iż osoba planująca postawienie kiosku ulicznego nie planując jednocześnie jego przeniesienia na inne miejsce (inną działkę) przed upływem 120 dni, powinna uzyskać na budowę nawet takiego kiosku pozwolenie na budowę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika