Okna i drzwi na granicy działki

Pytanie:

"Kupiłem od osoby fizycznej prawo użytkowania wieczystego gruntu o pow. 80m2 wraz z prawem własności 2 piętrowego budynku mieszkalno-usługowego, zabudowanego wyłącznie po granicy tej działki. Główna ściana budynku nie posiada okien, a tylko stare zamurowane drzwi. Zamierzam na tej ścianie zainstalować kilka okien oraz drzwi, aby poprawić naświetlenie pomieszczeń usługowych w tym budynku, lecz znajomy architekt prowadzący tę inwestycję powiedział mi, że nie uzyskam zgody z urzędu na w/w zmiany, ponieważ jestem właścicielem prawa użytkowania gruntu wyłącznie po granicy ścian tego budynku i aby taką zgodę uzyskać, powinienem mieć dodatkowo prawo własności do co najmniej 4m gruntu od ściany budynku. Jeżeli tak miałoby być, to zwrócę się o urzędu z wnioskiem o zakup wymaganej ilości pasa gruntu. Jakie przepisy regulują powyższe sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Okna i drzwi na granicy działki

Montaż okien i drzwi, który wiąże się ze zmianą ich wielkości lub usytuowania lub w ogóle wstawienie okien i drzwi tam, gdzie nie przewidywał ich projekt budowlany, wymaga pozwolenia na budowę.

Sprawę usytuowania budynku w odpowiedniej odległości od granicy reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z jego § 12, jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, 
  • 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.  

Odległość od granicy, o której mowa w pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w pkt 2, ze względu na rozmiary działki.  

Wyjątkiem od poniższych zasad są następujące sytuacje: 

  • Jeżeli na sąsiedniej działce w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
  • Jeżeli na sąsiedniej działce bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. 

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika