Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Oświadczenie projektanta

Pytanie: Organ administracji architektoniczno-budowlanej, rozpatrując sprawę kompletności dokumentacji do wydania pozwolenia na budowę zarzucił, że w skład każdego egzemplarza projektu budowlanego (złożonego w 4 egz.) nie są załączone oświadczenia projektanta złożone w trybie art. 20 ust. 4 Prawa budowlanego. Oświadczenie takie zostało dołączone w jednym egzemplarzu do dokumentacji złożonej w celu wydania pozwolenia na budowę obok kserokopii uprawnień budowlanych projektanta i zaświadczenia o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego. Art. 20 ust. 4 Prawa budowlanego stanowi, że projektant ma obowiązek dołączyć do projektu budowlanego oświadczenie (a nie oświadczenia) o wykonaniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej. Ze słownika języka polskiego wynika, że pojęcie "dołączyć" znaczy "przyłączyć dodatkowo" np. dołączyć zaświadczenie do podania. W takim znaczeniu wyrazu dołączyć nie wynika obowiązek załączania oświadczenia do każdego egzemplarza projektu budowlanego. Również z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. nie wynika, iż w skład projektu budowlanego ma wchodzić wyżej wymienione oświadczenie projektanta. Takie stanowisko powoduje określone uciążliwości. Po złożeniu wniosku na kancelarię, projekt albo jest zwracany albo wzywany jest inwestor lub projektant do urzędu, inwestor musi dotrzeć do projektanta, projektant musi zdekompletować projekt, sporządzić nowy spis zawartości projektu, zmienić numerację stron projektu, inwestor lub projektant ponownie dostarcza projekt właściwemu organowi. Czy naruszeniem prawa było dołączenie oświadczenia do dokumentacji złożonej w celu uzyskania pozwolenia na budowę a zatem i do projektu budowlanego czy też konieczne jest dopinanie oświadczenia do każdego egzemplarza projektu? Czy takie postępowanie organu nie jest nadinterpretacją prawa oraz przejawem biurokracji?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jak wynika z przepisów prawa budowlanego, kompletny wniosek o wydanie pozwolenia na budowę powinien zawierać: 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy (w przypadku braku planu miejscowego) oraz kopię uprawnień projektanta sporządzającego projekt budowlany oraz zaświadczenie o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego. W związku z tym uznać należy, że oświadczenie takie stanowi integralną część projektu (każdego z czterech) i jego dołączenie jest wymagane do każdego projektu.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Oświadczenie projektanta

  • projektant 2015-04-16 13:22:59

    Re: Oświadczenie projektanta

    Sprawa jest przecież jasno zapisana w &PB Dz. U. 2013 poz. 1409, cytat: Art. 20 ust. 4: 4. Projektant, a także sprawdzający, o którym mowa w ust. 2, do projektu budowlanego dołącza oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Tak więc do PROJEKTU BUDOWLANEGO (PZB lub PZT, wybiera projektant gdzie chce to umieścić, urząd nie może narzuć że tylko w PZT lub w PZT i PAB) a nie do WNIOSKU o PnB dołącza się ww oświadczenie. Do projektów PB (PAB lub/i PZT) dołącza się komplet opinii, uzgodnień. Tzw teczka formalno-prawna dołączana do wniosku powinna zawierać dokumenty niezbędne do wniosku (różne w zależności od rodzaju inwestycji) Czasem urzędy dopuszczają dodawanie tych oświadczeni do teczki FP jako jednego z tomów PB, ale moim zdaniem robią to nie do końca zgodnie z &PB, bo możliwość podziału na tomy któą dopuszcza DU z 2012 poz.462 § 6. 2: 2. Dopuszcza się oprawę projektu budowlanego w tomy obejmujące: 1) projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz oświadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 3 pkt 3 ustawy; 2) projekt architektoniczno-budowlany i wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz ustalenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych, o których mowa w art. 34 ust. 3 pkt 4 ustawy. Polecam: http://www.izbaarchitektow.pl/pliki/proj_rozp_krajowej_radyiarp_z_dnia_1022012_r_ws_zakresu_i_formy_proju_bud-nr_11.pdf walka o nieligiczność i bzdurność zapisów trwa MIMO WSZYSTKO POWODZENIA W WALCE Z URZĘDASAMI ;-)

  • PP 2014-08-27 09:21:56

    Re: Oświadczenie projektanta

    Pytanie jest bardzo szczegółowe i precyzyjne, ale odpowiedź prawnika jest ogólnikowa i sprawia wrażenie że prawnik nie wczytał się w pytanie. Wg mnie pytający ma rację.

  • Gość 2010-11-14 19:10:40

    Re: Oświadczenie projektanta

    Zgodnie z rozp. z dnia 3 lipca w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, oświadczenie o którym mowa w art. 20 ust. 4 PB nie jest częścią projektu, tak więc moim skromnym zdaniem inżyniera nie ma obowiązku załączania, oświadczenia, a także kopii uprawnień i izby do każdego projektu. Natomiast nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się o to kłócił w PINB, bo che tam jeszcze kiedyś coś załatwić ;)


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 7
  • 6
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Hanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą informację. Polecam usługi e-prawnik.pl. Świetny kontakt, sprawnie i rzetelnie.
  • Maria

    ocena usługi:

    Otrzymałam szybko bardzo wyczerpującą opinię na interesujący mnie temat z profesjonalnym poparciem aktami prawnymi. Bardzo dziękuję i polecam tę formę kontaktu z prawnikami.Nie różnisię niczym od bezpośredniego kontaktu, a jest bardzo wygodna. Maria
  • Izabela

    ocena usługi:

    Chciałbym bardzo podziękować za opinię.Polecam wszystkim!!Wnikliwie i jasno wytłumaczone.Jeszcze raz bardzo gorąco dziękuję za pomoc.Izabela
  • Michał

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo rzetelne i profesjonalne potraktowanie mojej sprawy. Bardzo mi odpowiada taka forma rozwiązywania moich problemów prawnych. Pozdrawiam MICHAL
  • Emilia

    ocena usługi:

    Bardzo jestem zadowolona z pomocy jaką uzyskałam Polecam każdemu :) Emilia
  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane