Pozwolenie na budowę a wnioskodawca

Pytanie:

"Jesteśmy z żoną właścicielami działki. W grudniu 2006 wystąpiłem do Urzędu Dzielnicy o wydanie Ogólnych Warunków Zabudowy. Dokument ten został wydany tylko na moje nazwisko. Z tym dokumentem przez następne miesiące załatwiałem cały szereg innych spraw, jak np. warunki podłączeń mediów. Aż wreszcie 2.07.2007 mogłem złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek złożyliśmy jako małżeństwo, wskazując, iż jako małżeństwo będziemy inwestorami. W mniej więcej 64 dzień od złożenia wniosku otrzymaliśmy informację, iż musimy dopisać żonę do "Ogólnych Warunków Zabudowy" ponieważ w przeciwnym razie nie można wystawić pozwolenia na nas obojga. "Warunki..." zmieniliśmy, dostarczyliśmy do urzędu i czekamy. Cała procedura przedłużyła się o całe 2 miesiące. Czy urząd miał prawo odmówić wystawienia pozwolenia na budowę na małżeństwo o to wnioskujące i żądać zmiany (dopisania żony) w warunkach zabudowy? Warunki zabudowy były wystawione na jednego z małżonków i były ważne."

Odpowiedź prawnika: Pozwolenie na budowę a wnioskodawca

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 kwietnia 2003 r. (II SA/Kr 2773/2000) postanowił, iż pozwolenie na budowę wydane podmiotowi, który posłużył się decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, której adresatem jest inny podmiot powinno być traktowane jako wydane na rzecz podmiotu nie posiadającego w ogóle decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, co stanowi przesłankę stwierdzenia nieważności decyzji określoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa wobec rażącego naruszenia art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy Prawo budowlane.

W uzasadnieniu w/w wyroku wskazano, że przepisy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym nie przewidują możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na rzecz jednego podmiotu, na inny podmiot. Tym bardziej więc nie jest możliwe wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę na wniosek podmiotu, który nie dołączył do wniosku o pozwolenie na budowę, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej na rzecz wnioskodawcy (a na rzecz innego podmiotu). Pozwolenie na budowę wydane w powyższy sposób będzie traktowane jako decyzja nieważna. Jak trafnie wskazano w w/w uzasadnieniu decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu stanowi bowiem rodzaj promesy uprawniającej podmiot, na rzecz którego została wydana, do wystąpienia o pozwolenie na budowę. Decyzja wzizt uprawnia bowiem do uzyskania pozwolenia na budowę na określonych w niej warunkach.

Jak wynika z powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, urzędnik miał prawo żądać doręczenie poprawnej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, albowiem powinna ona być wydana na rzecz inwestora wnioskującego o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (a więc na rzecz Pana i Pańskiej żony).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jan 2015-04-10 01:23:49

    Architekt Miasta Opole zatwierdził plan realizacyjny i wydał pozwolenie na budowę 4 boksów garażowych dla MPGKiM na terenie wywłaszczonym i nie użytym na cel wywłaszczenia. Czy takie pozwolenie jest ważne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika