Remont i nadbudowa poddasza

Pytanie:

"Jestem właścicielem budynku mieszkalnego parterowego z poddaszem, który pragnę wyremontować. W zakres remontu wejdzie wymiana okien, stropu, dachu, drzwi. Przy okazji wymiany dachu chciałbym go podwyższyć o 1m, żeby poddasze stało się mieszkalne. Czy w świetle nowych przepisów budowlanych, jakie wejdą od 1 stycznia 2006 r. będę musiał uzyskać pozwolenie na remont, czy tylko wystarczy zgłoszenie inwestycji do starosty? Czy muszę wykonać projekt budowlany, jeśli tak to w jakim zakresie? W robotach tych nie wystąpię poza obrys istniejącego budynku."

Odpowiedź prawnika: Remont i nadbudowa poddasza

Przede wszystkim z opisu sytuacji wynika, że planowany jest nie tylko remont, ale i nadbudowa. Co do remontu, to konieczne jest zgłoszenie, natomiast nadbudowa wymaga pozwolenia. Zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie 26 września 2005 r., a także te, które wejdą w życie 1 stycznia 2006 r. nie liberalizują wymogów w żadnej z powyższych sytuacji. Przez   roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Z kolei nadbudowa, rozbudowa i dobudowa są w świetle prawa budowlanego traktowane na równi z samą budową. Za remont uważa się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Jeżeli jednak wymiana drzwi i okien odbędzie się bez zmian otworów okiennych , to takie działanie nie jest traktowane jako remont , stąd w odniesieniu do tych robót nie jest potrzebne zgłoszenie. Z kolei zgodnie z orzeczeniem sądu apelacyjnego z dnia 26 stycznia 1999 r., sygnatura  IV SA 121/97, opubl. w Gazeta Prawna 2005/24 str. 29 nadbudowa poddasza i zmiana konstrukcji dachu nie może być traktowana jako remont zwalniający od uzyskania pozwolenia na budowę.

W zgłoszeniu (o remoncie) należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (pod groźbą odpowiedzialności karnej) oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (co w tym wypadku raczej nie będzie konieczne). W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji. 

Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Informacje o uzyskaniu pozwolenia na budowę zawiera artykuł Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona Nowak 2015-04-12 12:41:07

    witam, jestem właścicielem budynku gospodarczego, w którym prowadzę działalnoliośc rolniczą. czy mogę pozyskać jakies dotacje na remont dachu, który uległ złamaniu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika