Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Sprzedaż działki pod warunkiem

Pytanie: Zamierzam sprzedać działkę budowlaną, która po sprzedaży będzie graniczyła z moją. Czy mogę uzależnić jej sprzedaż od tego, czy mój przyszły sąsiad wybuduje na granicy naszych posesji pełne ogrodzenie (mur) oraz wybuduje dom pod warunkiem, że jego okna nie będą wychodziły na stronę mojej posesji, a jego wysokość nie przekroczy np. jednej kondygnacji, mimo że prawo budowlane określa warunki zabudowy jednorodzinnej, które mówią inaczej?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przeniesienie własności nieruchomości pod warunkiem nie jest możliwe. Możliwa jest natomiast taka umowa sprzedaży, w której kupujący nieruchomość zaciągnie wobec Pana określone zobowiązania lub też, co byłoby bardziej wskazane, ustanowi na rzecz dotychczasowego właściciela, określone służebności gruntowe(zakaz umieszczania okien od określonej strony budynku, ograniczenia wysokości budynku). Służebność gruntowa ogranicza właściciela nieruchomości obciążonej w wykonywaniu jego uprawnień wynikających z treści prawa własności. Służebność gruntowa jest prawem związanym z nieruchomością obciążoną i władnącą i istnieje niezależnie od ewentualnych zmian po stronie właścicieli. Jest też ujawniana w księdze wieczystej. Ograniczenia wynikające z ustanowionych służebności mogą oczywiście iść znacznie dalej niż ograniczenia administracyjne (wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego lub z warunków zagospodarowania i zabudowy terenu). Służebnością nie może być jednak zobowiązanie do wykonania czegoś np. wybudowania muru. Tu jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie określonego zobowiązania w umowie sprzedaży. Nie obciąża ono jednak kolejnych nabywców nieruchomości.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Sprzedaż działki pod warunkiem

 • Katarzyna Fąka 2012-07-22 20:11:52

  Sprzedaż działki pod warunkiem rozpoczęcia budowy w ciągu 2 lat.

  Witam Zamierzam sprzedać większą ilość działek budowlanych. Chciałabym, w ramach promocji, kilku pierwszym nabywcom sprzedać działki po promocyjnych cenach pod wrunkiem deklaracji rozpoczęcia na nich budowy domu w ciągu np 2 lat(aby w ten sposób zachęcić nastęnych potencjalnych nabywców do osiedlenia się na nowym osiedlu). Czy mogę zawrzeć taki warunek w akcie notarialnym? Jesli nie to w jaki sposób to zapisać. Jak potem wyegzekwować zawarty w umowie warunek?

 • t-1 2011-06-01 10:28:18

  Re: Sprzedaż działki pod warunkiem

  Doskonale by było sprzedać działkę, wziąć pieniądze i dalej ją posiadać.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.