Usytuowanie domu a bezpieczeństwo pożarowe

Pytanie:

"Czy taka sama będzie odległość domu murowanego i drewnianego od granicy działki?"

Odpowiedź prawnika: Usytuowanie domu a bezpieczeństwo pożarowe

Odległości wskazane w  § 12 rozporządzenia sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są odległościami dla wszystkich budynków. Wskazane odległości nie oznaczają, że zawsze będzie możliwe usytuowanie budynku w takiej właśnie odległości od granicy. Przepisy te należy stosować z uwzględnieniem przepisów § 13, § 60, § 271, § 273 oraz przepisów odrębnych,  a więc należy brać pod uwagę szereg technicznych szczegółów, wpływających np. oświetlenie pomieszczeń, czy też na bezpieczeństwo pożarowe. I tak, przykładowo, §   271 ust. 1, dotyczący bezpieczeństwa pożarowego, określa odległość w metrach  między zewnętrznymi ścianami budynków (stojącymi na różnych działkach) niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej(E). Zgodnie z nim, budynki kategorii ZL – czyli mieszkalne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej charakteryzowane kategorią zagrożenia ludzi, powinny znajdować się w odległości minimum 8 m od siebie.
Zgodnie z §  271 ust. 2, jeżeli jedna ze ścian zewnętrznych usytuowana od strony sąsiedniego budynku lub przekrycie dachu jednego z budynków jest rozprzestrzeniające ogień, wówczas odległość określoną w ust. 1 należy zwiększyć o 50% (a więc do 12 m) a jeżeli dotyczy to obu ścian zewnętrznych lub przekrycia dachu obu budynków - o 100 % (a więc do 16 m). Zgodnie z ust. 7, odległość od ściany zewnętrznej budynku lub jej części do ściany zewnętrznej drugiego budynku może być zmniejszona o 25%, w stosunku do określonej w ust. 1-5, jeżeli we wszystkich strefach pożarowych budynku, przylegających odpowiednio do tej ściany lub jej części, są stosowane stałe urządzenia gaśnicze wodne. Zatem, jeżeli, np. ściana domu z bala zostanie uznana za rozprzestrzeniająca ogień, a nie ma stałych urządzeń gaśniczych wodnych,  to odległość takiego domu od domu, którego elementy nie są uznane za rozprzestrzeniające ogień powinna wynosić 12 m. Jeżeli więc, w naszym przykładzie, po drugiej stronie granicy będzie stał dom w odległości 4 m, to planowany dom z bala będzie musiał znajdować się w odległości 8 m od granicy (zakładamy, że budynki te mają stać w jednej linii). Szczegółowe wskazania są więc kwestią oceny technicznej przeprowadzonej przez specjalistę budownictwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika