Warunki postawienia billboardu

Pytanie:

"Mam grunt przy drodze. Na tym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, jest tylko studium, które nie przewiduje na tym terenie zabudowy mieszkaniowej. Chciałbym na tym terenie postawić około 5-6 billboardów. Czy muszę uzyskać pozwolenie na budowę, aby postawić w tym miejscu billboardy? W przypadku braku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jakie dokumenty powinienem mieć?"

Odpowiedź prawnika: Warunki postawienia billboardu

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, przez pojęcie budowli, należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Zakładając, że chodzi Panu o duże konstrukcje reklamowe, na których będą umieszczane billboardy, trwale związane z gruntem, konieczne będzie w tym przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę. Ustawa Prawo budowlane nie przewiduje zwolnienia z obowiązku uzyskania w/w decyzji w przypadku wolno stojących, trwale związanych z gruntem urządzeń reklamowych. Będzie więc Pan musiał uzyskać w pierwszej kolejności decyzję o warunkach zabudowy (gdyż na tym terenie nie ustalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), a następnie pozwolenia na budowę w celu postawienia na swoim gruncie urządzeń reklamowych.

W powyższym przedmiocie prosimy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Jak uzyskać pozwolenie na budow?

Dodatkowo zgodnie z art. 43 ustawy o drogach publicznych obiekty budowlane przy drogach poza terenem zabudowy powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej, zależnie od rodzaju drogi, od 15 do 50 m. Co prawda w szczególnie uzasadnionych przypadkach usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze ogólnodostępnej (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej) możliwe jest w odległości mniejszej za zgodą zarządcy drogi, wydaną przed uzyskaniem przez inwestora obiektu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy albo wykonywania robót budowlanych, jednak nie dotyczy to reklam sytuowanych  poza terenem zabudowy.

Warto również podkreślić, iż wyroku z dnia 11 stycznia 1999 r. (II SA 1617/98) Naczelny Sądy Administracyjny stwierdził, iż  za obiekt budowlany - budowlę uważa się, między innymi, „wolno stojące trwale z gruntem związane urządzenia reklamowe". Nie decyduje więc fakt, czy dana budowla ma na przykład fundamenty, ale czy jest trwale związana z gruntem. Ponieważ tablica reklamowa jest konstrukcją przestrzenną i musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych, to musi być w odpowiedni technicznie sposób powiązana trwale z gruntem, nawet jeśli nie będzie zagłębiona w ziemi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika