Zgłoszenie budowy kiosku

Pytanie:

"Chciałem wybudować na granicy mojej posesji mały kiosk (do sprzedaży gazet) około 10 m kwadratowych nie związany na stałe z gruntem, ale w starostwie powiedzieli mi, że muszę uzyskać warunki zabudowy, pozwolenia, projekt itd. To wiąże się z dużymi kosztami. Czy mógłbym wybudować taki kiosk na kołach i w ten sposób sprzedawać gazety? Według przepisów obiekt małej architektury nie wymaga pozwolenia na budowę, czy taki kiosk nie można by było do niej zaliczyć?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie budowy kiosku

Prawo budowlane zawiera szereg definicji, w tym definicję tymczasowego obiektu budowlanego, przez który należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Zgodnie natomiast z artykułem 29 ustawy prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska.

Natomiast na podstawie artykułu 30 tego aktu budowa takiego obiektu wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Meg 2011-09-26 15:31:55

    Mam zamiar postawić dwa kontenery z płyty Obornickiej.Każdy z nich o powierzchni ok 35mKw i połączyć je jakimś łącznikiem żeby uzyskać większą powierzchnię.Ma to być pawilon gastronomiczny.Jest to możliwe bez starania się o pozwolenie na budowe?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika