Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Pytanie:

"W roku 2003 dokładnie 13 czerwca złożyłam podanie na przebudowę budynku mieszkalno-gospodarczego. 10 lipca 2003 UG wszczął postępowanie powiadamiając strony. 18 lipca sąsiad złożył uwagi i zastrzeżenia do projektu budowlanego. 1 sierpnia UG wydał decyzję o pozwoleniu na budowę z 14 dniowym terminem uprawomocnienia. Nie zostały wniesione w tym okresie żadne zastrzeżenia stron. Po uprawomocnieniu rozpoczęto roboty budowlane. 28 sierpnia 2003, czyli w miesiąc po pierwszej decyzji, UG wydał drugą decyzję zmieniającą poprzednią w ten sposób, że nałożył na mnie dodatkowe obostrzenia. Czy zmienienie już uprawomocnionej decyzji i wydanie drugiej decyzji w momencie obowiązywania pierwszej było zgodne z prawem? Przy czym nie powołano żadnej podstawy prawnej, a tylko dopisano nowe wymogi. "

Odpowiedź prawnika: Zmiana decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę

Zakładając, że decyzja dotycząca  pozwolenia na budowę była ostateczna (a więc żadna ze stron nie wniosła od niej odwołania) to wstrzymanie procesu budowlanego może nastąpić tylko w sytuacjach przewidzianych w ustawie prawo budowlane (np. w wyniku wstrzymania przebudowy, jeżeli zachodzą  przesłanki opisane w prawie budowlanym, a następnie w wydania decyzji nakładającej określone obowiązki na inwestora), bądź w drodze trybów nadzwyczajnych dotyczących wzruszania ostatecznych decyzji, takich jak stwierdzenie nieważności decyzji, czy wznowienie postępowania. Ponadto, zgodnie z art. 155 kpa, decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. W takim przypadku właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji. Oczywiście, decyzja zmieniająca powinna zawierać uzasadnienie.

Jeżeli więc w niniejszej sprawie wydano ostateczne pozwolenie na budowę, to ostateczne pozwolenia na budowę (zakładając, że nie mamy do czynienia z żadnym z trybów dotyczących wstrzymania robót opisanych przez prawo budowlane)  mogło być wzruszone tylko w trybach nadzwyczajnych przewidzianych przez kpa (tryby te można zastosować również tylko w sytuacjach określonych przez ustawę i przez organ wskazany w ustawie). Więcej informacji na temat trybów nadzwyczajnych znajduje się w artykułach: Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej oraz Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Jeżeli kolejna decyzja nie została wydana zgodnie z prawem, można było złożyć od niej odwołanie, bądź w sytuacji gdy stała się ona ostateczna wzruszać ją wykorzystując wskazane wyżej tryby nadzwyczajne. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika