Zmiana materiałów budowlanych

Pytanie:

"Inwestor buduje obiekt budowlany na podstawie uzyskanego pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia. Czy samowolna zmiana przez inwestora rodzaju materiałów, z których obiekt jest realizowany np. wydane zostało pozwolenie na budynek drewniany, a inwestor buduje budynek murowany bądź też zostało dokonane zgłoszenie budowy ogrodzenia murowano-drewnianego a inwestor buduje ogrodzenie z przefabrykowanych elementów żelbetowych jest budową bez pozwolenia (zgłoszenia) czy też jedynie istotnym odstępstwem od pozwolenia (zgłoszenia)? Zmiana rodzaju materiałów, z których inwestor realizuje obiekt budowlany zasadniczo zmienia wygląd architektoniczny obiektu. Takie stwierdzenie jest o tyle istotne, że determinuje procedurę legalizacyjną a zatem wiąże się z różnymi opłatami legalizacyjnymi. "

Odpowiedź prawnika: Zmiana materiałów budowlanych

Generalnie, na podstawie art. 36a ustawy Prawo budowlane, istnieje możliwość odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego (lub innych warunków określonych w pozwoleniu na budowę, zmiana materiałów jest niewątpliwie takim odstąpieniem), jednakże odstąpienie i s t o t n e możliwe jest jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Przed odstąpieniem od projektu budowlanego, inwestor powinien zwrócić się do właściwego organu (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego) o uzyskanie informacji, czy odstąpienie wymaga decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Właściwy organ uchyla pozwolenie na budowę w przypadku istotnego odstąpienia od projektu budowlanego dokonanego bez wymaganej decyzji. Powołany na wstępie przepis ma zapobiegać samowoli budowlanej. O tym jednak, czy dane odstąpienie powoduje obowiązek uzyskania stosownej decyzji rozstrzyga powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Zastosowanie przez ustawodawcę niedookreślonego pojęcia "istotnego odstąpienia" wyposaża organ administracyjny w możliwość elastycznego stosowania przepisów. Od jego więc uznania zależeć będzie, czy w tym przypadku odstąpienie uzna za istotne i uchyli wydane pozwolenie na budowę ze wszelkimi konsekwencjami określonymi w przepisach, czy też nie. Oczywiście uznaniowość ta podlega kontroli.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika