Zmiana przeznaczenia działki rolnej na działkę budowlaną

Pytanie:

"Jakie kroki powinien podjąć właściciel działki rolnej, gdy chce dokonać zmiany jej przeznaczenia na działkę budowlaną?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana przeznaczenia działki rolnej na działkę budowlaną

W pierwszej kolejności, należałoby wnioskować o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a więc uzyskać odrolnienie gruntu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, następnie należałoby dokonać wyłączenia działki z produkcji rolnej.  Właściciel składa odpowiedni wniosek do starostwa właściwego ze względu na położenie działki. Wniosek o wyłączenie działki z produkcji rolnej należy złożyć do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego właściwego ze względu na położenie działki. Wniosek musi zawierać:

  dokument potwierdzający własność działki (np. akt notarialny);

  wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

  wypis z rejestru gruntów z odbitką z mapy ewidencyjnej;

  kopię mapy działki wraz z projektem jej zagospodarowania i zaznaczonym terenem wyłączonym z produkcji rolnej.

 

Ponadto w przypadku wyłączenia z produkcji rolnej ziemi dobrej jakości (wysokich klas gruntowych) konieczne jest uzyskanie zgody Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami w starostwie powiatowym. Chodzi o grunty klas: I, II, III, IIIa, IIIb, a także użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. W przypadku gruntów klasy IV, IVa i IVb, zgoda jest potrzebna wtedy, gdy na terenie danej gminy obowiązuje uchwała jej rady o ochronie takich gruntów. Jeżeli ziemia jest gorszej jakości, wyłączenie nie jest potrzebne. Chodzi o użytki rolne klasy IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego. Wydanie decyzji następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika