Eksploatacja lasu w przypadku współwłasności

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem lasu posiadającym ponad 50 % udziałów. Czy mogę wykonywać zabiegi eksploatacyjne, jakie określa "ustawa o lasach" bez zgody pozostałych współwłaścicieli?"

Odpowiedź prawnika: Eksploatacja lasu w przypadku współwłasności

Kwestie związane z podejmowaniem decyzji o eksploatacji lasu określa ustawa o lasach (w zakresie gospodarki leśnej) oraz kodeks cywilny (w zakresie regulowania stosunków pomiędzy współwłaścicielami).

Nie jest ważne w Pańskiej sytuacji czy dana czynność eksploatacyjna przekracza czy nie przekracza zakresu czynności zwykłego zarządu. Art. 199 kodeksu cywilnego stanowi, że do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Natomiast art. 201 stanowi, że do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Zatem np. czy wycinkę lasu traktować jako czynność zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości 50% + 1 (której to większości Pan nie ma) czy może jako przekraczająca ten zakres (zgoda wszystkich) i tak samodzielnie nie będzie Pan mógł dokonywać eksploatacji lasu.

Zawsze w braku zgody zarówno w przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd jak i tego zarządu nie przekraczające może się Pan zwrócić do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie tej czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika