Budowla sąsiada na cudzym terenie

Pytanie:

"Dostałem od rodziców działkę z zabudowaniami (akt notarialny) i mam problem, ponieważ na końcu mojej działki w poprzek na całej długości bez możliwości przejazdu na część uprawną (pole) stoi stara drewniana nieużywana od wielu lat stodoła sąsiada. Usytuowana jest 2/3 na mojej posesji, 1/3 na sąsiada (troje właścicieli po przepisaniu od rodziców, którzy ową stodołę wybudowali). Jest to stodoła bez fundamentów tylko z wylanymi blokami pod słupy. Postawiona była dosyć dawno, mnie się wydaje, że bez zezwolenia (stare czasy). Od wiosny poprzez rozmowy proszę właścicieli o rozbiórkę, lecz bez rezultatów. Czy według prawa mogę jako właściciel terenu (brak przejazdu na dalszą część swojej działki) sam bez zgody sąsiada rozebrać (zburzyć) część stodoły usytuowanej na mojej posesji? "

Odpowiedź prawnika: Budowla sąsiada na cudzym terenie

Nie jest możliwe rozebranie budynku tylko w części znajdującej się na Pana nieruchomości. Konieczne byłoby dokonanie rozbiórki całego budynku, a to nie będzie możliwe, jeśli tylko Pan, bez udziału sąsiada, wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na rozbiórkę lub dokona zgłoszenia rozbiórki (zależnie od powierzchni obiektu). Naszym zdaniem tę sprawę należy załatwić na gruncie prawa cywilnego. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której sąsiad narusza Pana posiadanie i własność. Z uwagi na czas jaki upłynął od momentu naruszenia posiadania powództwo posesoryjne (o ochronę posiadania) jest w zasadzie bezpodstawne, pozostaje powództwo windykacyjne (o ochronę własności). W takim postępowaniu sąd może nakazać sąsiadowi usunięcie naruszeń np. poprzez rozbiórkę budynku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy sąsiad nie będzie się bronił twierdzeniem, że nastąpiło zasiedzenie części Pana nieruchomości. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie? Nie można też zupełnie wykluczyć zgłoszenia przez sąsiada roszczenia o wykup tej części gruntu na podstawie art. 231 kc.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika