Dokumenty potrzebne do zniesienia współwłasności

Pytanie:

"W przypadku notarialnego zniesienia współwłasności (kamienica+działka) czy należy przedstawić uzgodniony projekt, potwierdzony przez upoważnionego budowlańca, czy można wykonać własne opracowanie (czy ma mieć postać graficzną czy opisową)? Czy konieczne jest przedstawienie wartości dzielonych części, zwłaszcza części niepodzielnych, przypisanych poszczególnym właścicielom w ramach obopólnej zgody i czy taki szacunek musi wykonać biegły? Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli wykonał projekt (zatwierdzony przez uprawnionego inżyniera budownictwa) dzielonej współwłasności, niezgodny ze stanem faktycznym i próbuje wymusić na drugim współwłaścicielu podział budynku wg w/w projektu? Czy należy zlecić własny projekt (również przez fachowca) czy można samemu wnieść korekty? "

Odpowiedź prawnika: Dokumenty potrzebne do zniesienia współwłasności

Zakładamy, że w przedstawionym pytaniu mamy do czynienia ze zniesieniem współwłasności przez wyodrębnienie własności lokali. Art. 8 ustawy o własności lokali określa minimalną treść takiej umowy. Umowa taka powinna określać:

  • rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
  • wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej

W umowie należy więc wskazać, które lokale należą do poszczególnych właścicieli oraz jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą im przysługiwać. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje bowiem udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokali. W wypadku, gdy na podstawie jednej czynności prawnej, dokonanej przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów określają w umowie współwłaściciele.

Umowa taka może określać sposób korzystania z części wspólnych jak również określać wysokość spłat lub dopłat oraz terminy ich uiszczania. W celu ustalenia udziałów, dopuszczalne jest skorzystanie z usług prywatnego specjalisty.

Udając się do notariusza powinno posiadać się wypis z księgi wieczystej nieruchomości, jak również dokumenty inwentaryzacyjne (sporządzone przez specjalistę) oraz zaświadczenie starosty, że lokale są samodzielnymi lokalami mieszkalnymi.

Zniesienie współwłasności na podstawie umowy bazuje na zgodnym oświadczeniu woli obu stron. Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, należy skorzystać z drogi sądowej. Należy również podkreślić, iż do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika