Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Dokumenty potrzebne do zniesienia współwłasności

Pytanie: W przypadku notarialnego zniesienia współwłasności (kamienica+działka) czy należy przedstawić uzgodniony projekt, potwierdzony przez upoważnionego budowlańca, czy można wykonać własne opracowanie (czy ma mieć postać graficzną czy opisową)? Czy konieczne jest przedstawienie wartości dzielonych części, zwłaszcza części niepodzielnych, przypisanych poszczególnym właścicielom w ramach obopólnej zgody i czy taki szacunek musi wykonać biegły? Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli wykonał projekt (zatwierdzony przez uprawnionego inżyniera budownictwa) dzielonej współwłasności, niezgodny ze stanem faktycznym i próbuje wymusić na drugim współwłaścicielu podział budynku wg w/w projektu? Czy należy zlecić własny projekt (również przez fachowca) czy można samemu wnieść korekty?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakładamy, że w przedstawionym pytaniu mamy do czynienia ze zniesieniem współwłasności przez wyodrębnienie własności lokali. Art. 8 ustawy o własności lokali określa minimalną treść takiej umowy. Umowa taka powinna określać:

  • rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
  • wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej

W umowie należy więc wskazać, które lokale należą do poszczególnych właścicieli oraz jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą im przysługiwać. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje bowiem udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokali. W wypadku, gdy na podstawie jednej czynności prawnej, dokonanej przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów określają w umowie współwłaściciele.

Umowa taka może określać sposób korzystania z części wspólnych jak również określać wysokość spłat lub dopłat oraz terminy ich uiszczania. W celu ustalenia udziałów, dopuszczalne jest skorzystanie z usług prywatnego specjalisty.

Udając się do notariusza powinno posiadać się wypis z księgi wieczystej nieruchomości, jak również dokumenty inwentaryzacyjne (sporządzone przez specjalistę) oraz zaświadczenie starosty, że lokale są samodzielnymi lokalami mieszkalnymi.

Zniesienie współwłasności na podstawie umowy bazuje na zgodnym oświadczeniu woli obu stron. Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, należy skorzystać z drogi sądowej. Należy również podkreślić, iż do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Dokumenty potrzebne do zniesienia współwłasności

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 6
  • 4
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Jaroslaw Buszko

    ocena usługi:

    Jestem mile zaskoczony. Zwlaszcza jezeli brac pod uwage obiegowe opinie o prawnikach :). Ale zarty na bok. .Wasza firma jest naprawde profesjonalna w kazdym calu , potrzebna I godna polecenia kazdemu kto potrzebuje opieki prawnej. Pozdrawiam. J Buszko /Chicago/
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław
  • Monika

    ocena usługi:

    Opinia konkretna i w \"czytelny\" dla laika sposób wyjaśniająca prawne aspekty mojego problemu. Oszczędność czasu i stała możliwość wglądu do opinii - BARDZO POŻYTECZNE.
  • Jean

    ocena usługi:

    Opinia szybka i fachowa. Troszke trudno sie poruszac po serwisie, ale nie są to trudności nie do przebycia. W sumie świetna usługa!
  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opini w domowym zaciszu z możliwością korekty.Serdecznie dziękuję oraz Bardzo,bardzo polecam!!!
  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane